Satılık Tekneler

Kalamış Marina'da son durum
01.04.2015 Kalamış Marina'da son durum
Türkiye'nin denizde bağlama kapasitesi açısından en büyük yat limanı olma özelliği taşıyan ve toplam 1.500 yatın bağlanabildiği Kalamış Marina, geçen yıl mayısta yapılan ihalesine 7 grup teklif vermişti. Koç Holding iştiraki Tek-Art, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı işletme hakkı devri sözleşmesini imzalamaktan vazgeçti. Safi Gayrimenkul ile son ikiye kalan Tek-Art, 664 milyon dolarla Kalamış Marina ihalesini kazanmıştı. Ancak aradan geçen sürede imar sorunu çözülemedi. 

Kalamış Marina'da son durum

Koç Holding'den, bağlı ortaklığı Tek-ART'ın Fenerbahçe Kalamış Marina İşletme Hakkı Devri Sözleşmesi'ni imzalamaktan vazgeçtiğine ilişkin, geçen hafta Kamuyu Aydınlatma Platformu'na açıklama yapılmıştı. Özelleştirme Yüksek Kurulu, Fenerbahçe Kalamış Marina'ya yönelik imar planını 17 Mart 2015'te onaylamış, Kurul kararı da geçen hafta Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. İhale'de, gözler bundan sonraki sürece çevrildi.

Koç Holding’in KAP’a yaptığı açıklamada, “İmar planı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının hali hazırda kalkmamış olması nedeniyle, Tek ART Kalamış’ın İşletme Hakkı Devri Sözleşmesi’nin imzalanmasından vazgeçme kararı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bildirilmiştir” denildi.

Kalamış Marina'da son durum-1

Bu gelişme sonrası Özelleştirme İdaresi Başkanlığı sözleşme imzalaması için, ilk olarak en yüksek teklifi veren Tek-Art’ı davet edecek. Bu şirketin, davete olumlu yanıt vermemesi durumunda, sırasıyla ikinci ve üçüncü en yüksek teklifi veren firmalara teklifte bulunulacak. Bu firmaların da devir sözleşmesini imzalamaması durumunda ihale iptal edilecek.

23 Mayıs 2014’teki ihalede ikinci en yüksek teklifi 654 milyon dolarla Safi Gayrimenkul ve Yatırımları Sanayi Ticaret A.Ş., üçüncü en yüksek teklifi ise 600 milyon dolarla Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. – Yılport Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu vermişti.
 Koç Holding CEO görevini Levent Çakıroğlu’na bırakan Turgay Durak devir töreninde, onaylanan yeni plan sonrasında hakları olmasına rağmen Kalamış Marina’dan tamamen vazgeçtiklerini şu sözlerle açıkladı: ''Biz halka açık bir şirket olarak yürütmeyi durdurma kararı verilmiş olan bir konuda devam etsek, o kadar büyük bir parayı versek ve diyelim ki yatırıma başlasak; ilave para vermişiz sonra da davayı kaybediyoruz. Sadece hâkim ortak değil yüzde 30’umuz da halka açık. Onların menfaatine aykırı bir işlem yapamayız. Biz ‘yer almayacağız’ diye mektup yazdık.''

 

Koç Holding’in sözleşmeyi imzalamaması sonrasında Fenerbahçe 
Kalamış Marina'nın özelleştirme ihalesinde, işletme hakkı devir sözleşmesi imzalanması için "olağan süreç" uygulanmaya devam edilecek.

İhalede 654 milyon dolarla en yüksek ikinci teklifi veren Safi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Safi, ihale sonrası kararları ve imar planı ile ilgili süreci yakından takip ettiklerini bildirdi. Gelişmeler sonrasında 
Kalamış Marina ihalesiyle ilgili olarak; "Özelleştirme idaresi tarafından 17 Mart 2015 tarihinde imar planı onaylanmış ve Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Dolayısıyla özelleştirme ile ilgili herhangi bir sorun kalmamıştır. İhale sürecinde en yüksek teklif sahibi Koç Grubu'nun önceliği vardır ve yeteri kadar da süresi bulunmaktadır. Ancak süreç tamamlanmazsa ve Kalamış Marina ihalesinde tarafımıza davet gelmesi halinde, konu Yönetim Kurulumuz tarafından değerlendirilecek olup gereği yapılacaktır" ifadesini kullandı.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder