Satılık Tekneler

Kaç kişi yelkenle tek başına dünya turu yapabilir?
15.03.2013

Kaç kişi yelkenle tek başına dünya turu yapabilir?

Tarih boyunca efsaneleşmiş ve günümüz teknolojisine rağmen, hala dünyada yapılması en zor işlerden birtanesi olarak görülen, yelken altında dünyayı tek başına dolaşmayı sadece 199 kişi başarabildi. Aslında günümüzde pek çok solo okyanus rallileri yapılmakta. Ancak dışarıdan yardım almadan, yarış organizasyonu dışında tek başına dünya turu atmak bambaşka bir cesaret ve maceraperest ruh gerektiriyor. Tekneyi uzun zamanlar boyunca götürebilmek, her koşulda durmadan ve yardım almadan devam edebilmek, macera tutkusunun ötesinde, üst düzey denizcilik yetenekleri, dayanıklılık gibi fiziksel yetileride sonuna kadar sınıyor. Bu yüzden dünyada şimdiye kadar bu işi başarabilmiş sadece 199 kişi var.

Bu bilgi oturduğunuz yerde sizi bile heyecanlandırıyorsa, 200 üncü olmak isteyen hali hazırda iki kişi olduğu bilgisi şaşırtıcı olmasa gerek.

Kaç kişi yelkenle tek başına dünya turu yapabilir?

Muhtemel 200 ve 201 inci, tek başına yelkenle dünya turu atmak isteyen kişiler, kendi milletlerinde bunu yapan ilk insan olacaklar. Çin'li Guo Chuan ve Hint'li Abilhash Tomy, yakın zamanda çıkacakları yolculukta, aslında dünyada başarması en zor maceralardan birini gerçekleştirecekler. Bir uzay mühendisi olan 47 yaşındaki Guo Chan, profesyönel bir açıkdeniz yelkencisi. 1996'da Clipper Round the World yarışı ve 2008'deki Volvo yarışına katılmış. Guo Chan, Kasım ayında Qingdao'dan Class 40 yelkenlisiyle yola çıktı ve şu sıralar Endonezya'yı geçerek Qindao'ya dönüşe geçti. Eğer herşey yolunda giderse, şuanda Madagascar'dan Mumbai'ye dönmekte olan Hintli Abilhash Tomy'den önce, dünyada bunu başaran 200. kişi olacak. Hindistan donanmasında teğmen olarak görev yapmış Abilhash Tomy, bu başarıyı 56 feetlik Van de Stadt yelkenlisinde gerçekleştiriyor.


yatvitrini.comYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder