Satılık Tekneler

Jubilee - Oceanco Y714
23.03.2015 Jubilee - Oceanco Y714
Hollanda denizcilik tarihinin en büyük süperyatı Oceanco Y714, geçen hafta denize indirildi. Yine bir başka Hollandalı tersane olan Feadship'in haftalar önce rekoru kırmasından sonra, bu sefer de Oceanco 360 feet - 110 metre uzunluğundaki Jubilee ile rekoru ele geçirdi. Süperyat Jubilee geçtiğimiz hafta 19 Mart günü denizle buluştu.

Jubilee - Oceanco Y714

Oceanco tersanesinde Y714 ismi ile üretilen “Jubilee” süperyatının gövdesi, geçtiğimiz hafta Hollanda’nın Rotterdam kenti yakınlarındaki Capelle aan den IJssel kentinde bulunan, Oceanco’nun alt yüklenicisi Zwijnenberg (IJsselwerf) tesislerinde denize indirildi.

Feadship diğer projesi, daha önce 808 gövde numarası ile bilinen Symphony 33 feet - 101,5 metre uzunluğundaydı. Ancak Symphony, rakibi Jubilee’nin fazlasıyla ilerisinde. Symphony geçen hafta deniz testlerine başladı. Süperyat Jubilee’nin tamamlanma sürecinde alacağı daha çok yol var. Süperyat, Oceanco tersanesi tarafından en erken gelecek yıl veya 2017 yılında sahibine teslim edilebilecek.

Jubilee - Oceanco Y714-1

Oceanco tersanesi, geçtiğimiz hafta denize indirilen süperyat Jubilee hakkında pek çok ayrıntıyı gizli tutuyor. Şu ana kadar bilinin en önemli tek gerçek, Oceanco tersanesinin bu yat için sözleşmeyi 2012 yılında imzaladığı. Jubilee’nin tasarımında Igor Lobanov, gemi inşa mühendisliğinde Azure Naval Architects imzası bulunuyor. Üretim konusunda da, gemi inşa mühendisliğinde detaylar Oceanco tersanesinin kendi tasarım ofisinde çözümlendi.

Jubilee’nin dış tasarımını Igor Lobanov ve iç tasarımını Sam Sorgiovanni’nin yapmış olduğu göz önünde bulundurulduğunda, süperyatın sahibinin Rus veya Ukraynalı olduğu konusunda görüşler ileri sürülmekte. 

Süperyat Jubilee’nin tam boy uzunluğunun yanı sıra, bu megayat Oceanco tersanesinin son dönemde gösterdiği gelişmelerin bir başka büyük sonucu oldu. Oceanco tersanesi bir kaç yıl önce tersanenin rotasını 80 metre (262 feet) üstü süper boyutlu yat pazarına çevirmişti. Bu hedefi doğrultusunda daha büyük yatlar üretmek, boyamak için daha büyük hangarlar ve kuru havuzlara ihtiyacı bulunuyor.

Devasa boyutlardaki çelik gövdeli ve alüminyum üst gövdeli Jubilee, artık Alblasserdam’daki Oceanco tersanesinin yolunda. Y714 projesi Hollanda’da üretilen, toplam ağırlık açısından da en büyük süperyat. Süperyatın tahmini maliyetinin 200 milyon Euro’nun üstünde olacağı ve bu fiyat ile de yine Hollanda üretimi en pahalı süperyatı olacak. 


52 feet, 15,8 metre genişliğindeki süperyat Jubilee, Oceanco’nun kuru havuzunda 2016 yılına kalacak. Bir başka kaynağa göre süperyat Jubilee sahibine 2017 yılının bahar veya yaz aylarında teslim edilecek. 
Yat sahibi teknik danışmanlığı Burgess’in teknik servis bölümünden alıyor.

Jubilee adı verilen süperyat, pek çok rakibinin jübilesini yaptırmış olmanın keyfini sürecek.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.