Satılık Tekneler

Joyon, Kolomb rotası rekorunu geliştirdi
18.02.2013

Joyon, Kolomb rotası rekorunu geliştirdi

Francis Joyon, 2008'de kırdığı Kolomb rotası rekorunu 1 gün 4 saat geliştirdi. İspanya, Cadiz'den çıktığı teorik olarak 3884 deniz millik rekor denemesini 8 gün 16 saat 7 dakika ve 5 saniyede tamamladı. Dev trimaranı IDEC ile gerçekleştirdiği rekor seyri boyunca herhangi bir destek, koruma almadı. Buna ek olarak herhangi bir rota yardımı ve ya yardımcı kara ekibi bağlantısıda yoktu. Joyon, Cadiz'den başlayan ve San Salvador'da sona eren zorlu seyrini ortalama 18.66 knot süratle tamamladı. Kolomb rotasındaki en zorlayıcı unsurlardan biri ise, farklı hava sistemlerinden geçmek zorunda olunması. Francis Joyon, Kolomb rotasının, New York-Lizard rotası gibi, bir hava sisteminin içinde aynı koşullarda İrlanda'ya kadar gidilmesinden çok farklı ve zor olduğunu, tam olarak 3 farklı sisteme girdiğini ve geçiş fazlarının oldukça zorlayıcı olduğunu söyledi. Joyon, müthiş rekorunun çıtayı iyice yukarı çektiğinin farkında olduğunu, rekorun uzunca bir süre kırılamayacağını ve bu yüzden diğer maceraperestlerin bol bol zevkli zamanlar harcayacağını sözlerine ekledi.

Francis Joyon, dünyadaki en önemli 4 yelken rekorunun 3 ünü elinde tutuyor. Joyon'un dev trimaranı IDEC ile bir sonraki denemsi, New York ve Lizard arasında, Kuzey Atlantik geçişi rekorunu kırmak olacak.

Joyon, Kolomb rotası rekorunu geliştirdi

Yatvitrini.comYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder