Satılık Tekneler

J Class'ın Rönesansı
07.12.2013 J Class'ın Rönesansı

J Class'ın Rönesansı

1930'ların efsaneleşmiş sınıfı J Class'ın Rönesansı olarak adlandırılan yeni modern tasarım, İngiliz tasarımcı George Wolstenholme imzasını taşıyor. 'Aklın sadece geleceğe yöneldiği değil, aynı zamanda geçmişide hatırladığı bir tasarım ortaya koymak istedim.' diyen Wolstenholme, bu tasarımındaki güzelliğin, sadelikten geldiğinin altını çiziyor. Uzun karbon-fiber direğinin altında devasa yelkenler ve büyük ekiplerin kolayca hareket edebileceği geniş güvertesi dikkatleri üzerine çekiyor. 47 metre boyuyla, orijinal J Class'tan daha uzun olan Renaissance, 8.5 metre genişliğe sahip.

J Class'ın Rönesansı

Tasarımın en etkileyici özelliklerinden biri de muazzam genişlikte, gövdenin orta kısımda yer alan camlı ana salonu. Bu 'camekan' yapı, teknenin diğer kısımlarıyla ortaya koyduğu mükemmel uyum aynı zamanda iç mekanla da görsel bir bağ kuruyor. Tamamen dinamik ve şık olan bu camekan yapı, yelkenlinin tasarımının ana fikri.

Gövdenin eğimli şekliyle bombelenen geniş camlar, ana salonda doğal ışıktan sonuna kadar faydalanılmasına olanak sağlıyor. Ana salonun haricindeki kısımlarda ise koyu ahşap eşya ve döşemeler ile güneş ışığının küçük camlarla az kullanılması, ağır ama geniş görünümlü bir ortam yaratıyor. İç detaylarda kullanılan aynalar, yer kaplamaları bu amacı destekleyen yan özellikler.

J Class'ın Rönesansı

Renaissance'ın yelkenli yat olması, emsal boyutlarındaki motoryatlara oranla iç hacminin çok daha verimli kullanılması zorunluluğunu ortaya çıkarıyor. Üst salon, ana salon, dış mekanlar gibi sosyal alanlarda, oturma, yemek yeme gibi aktiviteler, sahibinin isteğine göre adapte edilebiliyor. Wolstenholme, bu mükemmel esnekliği, hiç bir lüksten ödün vermeden, her türlü ortama kolayca uyum sağlayabilen eşyaları kullanarak yarattığını söylüyor.

J Class'ın Rönesansı

J Sınıfı, 1930 ile 1937 yılları arasında, America's Cup'ta yarışmak için üretilen on adet yelkenli tekne ile ortaya çıktı. 2000 yılından itibaren, replika veya modern yapım J-Class yelkenliler, yeni sınıf kurallarının adapte edilmesiyle tekrar J Sınıfı olarak yarışmaya başladı. Son yıllarda dört adet J sınıfı yeni yelkenli sahiplerine teslim edildi ve şuan üç tanesi daha yapılmakta.

J Class'ın Rönesansı

http://www.gnwdesigns.co.uk


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder