Satılık Tekneler

Italia 9.98
17.05.2016 Italia 9.98
Lüks mavi yolculuk tekneleri imal eden İtalyan tersane Italia Yachts’dan, yepyeni bir sportboat tasarımı: Italia 9.98.

Italia-9.98

Potansiyel müşteri kitlesinin ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilmek üzere tasarlanan ‘Fuoriserie’ modelleri, Italia Yachts’ın normal serisinden tamamen ayrı bir profile sahip. Müşterilerin kişisel isteklerine ayrı ayrı cevap verebilecek şekilde özelleştirilebilen Fuoriserie yelkenli yatları, tersanenin de alternatif tasarımlara yönelmesine önayak oluyor.

Italia-9.98-2

Italia 9.98 Fuoriserie, German Yacht dergisi ile birlikte Avrupa’nın önde gelen Yacht World, Voiles et Voiliers, Waterkampionen, Yachtrevue ve benzeri dergiler tarafından, Avrupa’da Yılın Yatı ödülüne aday gösterildi.

Italia-9.98-3

Yüksek performanslı yapısı sayesinde IRC ve ORC handikaplı yarış serileri için özel olarak tasarlanan Italia 9.98, Barcelona’da 2015 ORC Dünya Şampiyonu oldu. Ayrıca yüksek performansının ötesinde, kolay kullanılabilirliği sayesinde de oldukça eğlenceli bir yelkenli. Orsa-pupa veya coğrafi parkurlarda yarışmak için optimize edilmiş bir performans sunan Italia 9.98, hafif veya sert havalarda ortaya koyduğu eşdeğer orsa ve rüzgaraltı seyir performanslarıyla, dengeli tasarımını bu konuda da gözler önüne seriyor. 

Italia-9.98-4 Italia-9.98-5

Italia 9.98, ORC sınıflarının en başarılı teknelerinden M37’nin ve Italia Yachts serisinin bir çok yatının tasarımcısı olan Italia Yachts Tasarım Şefi, mühendis Matteo Polli imzasını taşıyor. Bu yelkenlinin tasarımında son America’s Cup’da yer alan İtalyan Matteo Ledri ile birlikte çalışan Polli’nin ekibinde, teknenin iç ve güverte tasarımından sorumlu Kristian Macchiut’de yer aldı. 

Italia-9.98-6 Italia-9.98-7

Yelkenlinin gövde çizgileri ortaya çıkarılırken, CFD akışkanlar dinamikleri ve istatistik analizleri, VPP adı verilen performans öngörü programlarında kullanıldı. Sonuç olarak, ortaya tamamen yeni jenerasyon gövde çizgilerine sahip bir proje çıkarılmış oldu. Rüzgaraltı ve orsa seyirlerde en dengeli yelken performansını sunan gövde yapısı, orta-hafif ağırlığı sayesinde reyting ve performans unsurları arasında optimal bir noktada. 

Italia-9.98-8 Italia-9.98-9

Farklı yoğunluklarda PVC köpük kullanılarak üretilen gövde ve güvertesinin yüzeyinde çift eksenli, E-glass ve yönsüz güçlendirmeler yer alıyor. Jelkot ile tamamlanan gövde yüzeylerinde, güvertenin çalışılan bölgeleri kaymaz boyayla kaplanmış.

Italia-9.98-10 Italia-9.98-11

Yelken yarışlarından edinilen verilerle ortaya çıkarılan bilgisayar bazlı akışkanlar dinamiği programları, yüksek performans ve kullanım kolaylığı unsurlarını optimize etmeye yarıyor. Italia 9.98’in torpil salmasının muazzam yapısı, hidrodinami verimliliğini üst boyuta taşırken tekne ağırlığının 40%’ından fazlasını karşılıyor. Ek olarak gövdedeki foil’ler sürtünmeyi minimuma indirerek, üstün manevra kabiliyeti ve dümende benzersiz hassasiyet sağlıyor. 

Italia-9.98-12

Yelken planının optimal boyutları ve oranları, dünya lideri yelken üreticisi firmalarla yapılan ortak çalışmalarla ortaya çıkarıldı. Sonuç olarak Italia 9.98’de, düşük kesirli ve cömert ön yelken alanlarına sahip bir arma tasarlanmış oldu. Orta büyüklükteki square top mandar yakası ve kıç istralya hizasını fazlaca aşmayan anayelken, büyük alanına rağmen çift kıç istralya veya runner kullanımını gerektirmiyor. Arması, şamandıra yarışlarında gönderli balon ve coğrafi yarışlarda bowsprit ile tercihen asimetrik balon kullanımına uygun tasarlanmış. Estetik ve modern görüntüsünün ötesinde iç hacimleri olabildiğince geniş tutmayı sağlayan güverte hatları, aynı zamanda aerodinamik bir yapıya da sahip. En ergonomik çözümleri üretmek adına üzerinde çok çalışıldığı belirtilen güvertesi, Italia 9.98’i konforlu olduğu kadar güvenli de kılıyor. 

Italia-9.98-13

Yelkenlinin iç yaşam alanı iki kamara ve kıç taraftaki bir adet banyodan oluşuyor. Navigasyon masası ve mutfak ise orta salonda konumlanıyor. Yine jelkot yüzeylerle ortaya çıkarılmış modern atmosferli iç mekan, gezi ve yarış durumlarına kolaylıkla uyum sağlayabilir nitelikte. Kaliteli ve dayanıklı malzemelere başlıca örnek; banyo ve kıç taraftaki kamaranın kapılarının aluminyum çerçeveleri gösterilebilir. Zemin kaplamaları ve farş kapaklarıda, kaymaz boyalı kontrplak malzemeden yapılmış. Salonun sancak tarafındaki navigasyon masasının karşı tarafında, mutfak L-şeklinde konumlandırılmış. Bu kısımda geniş bir buz dolabı, ocak ve lavabo bulunuyor. 

Italia-9.98-14

Teknik Özellikleri

Tam boyu: 10,30 metre
Gövde boyu: 9,98 metre
Maksimum genişliği: 3,54 metre
Su kesimi: 1,9 metre
Ağırlığı: 4500 kilogram
Anayelken alanı: 38 metrekare
Cenova alanı: 32 metrekare
Balon alanı: 90 metrekareItalia 9.98’in satış ilanına ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ

UTL Skiper
Orhan Tüker
0 (533) 273 29 85

www.skiper.org


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder