Satılık Tekneler

İstinye - Çubuklu Arabalı Vapur Seferi Başlıyor
15.11.2016 İstinye - Çubuklu Arabalı Vapur Seferi Başlıyor Beykoz Çubuklu ile Sarıyer İstinye arasında, 2017 yılının ilk çeyreğinde hizmete girecek arabalı vapur hattı ile Anadolu ve Avrupa yakasındaki geçiş süresi 7 dakikaya düşecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, köprü trafiğini rahatlatmak için iki yaka arasında denizden araç geçişlerine yöneldi. UKOME kararıyla İstinye ve Çubuklu arasında arabalı vapur seferleri başlatılıyor. 

İstinye - Çubuklu Arabalı Vapur Seferi Başlıyor

İstinye - Çubuklu arası arabalı vapur hattı çalışmalarının hızla sürdüğü belirtilirken, deneme seferlerinin yapılmasının ardından, yeni yılın ilk aylarında hizmetin devreye gireceği bildirildi. İstanbul'da köprü trafik yoğunluğunun azaltılması ve alternatif ulaşım imkânı oluşturmak üzere, yeni yılın ilk aylarında İstinye - Çubuklu arasında gemilerle araç ve yolcu taşımacılığı başlatılıyor. 

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstinye - Çubuklu arasında hayata geçecek hatla, deniz taşımacılığında ilçemizin tüm İstanbul adına lokomotif vazifesi göreceğinin altını çizerek; “Doğrudan Boğaz hattında ulaşım ve deniz yolunun alternatif çözümü noktasında, Beykoz’un çok önemli bir ilçe olduğu aşikar. Bunun değerlendirilmesi oldukça önemli. Sahil şeridimize yapılan yürüyüş yoluyla birlikte ilçemize değer katacak projenin, hem İstanbullular hem de Beykozlular için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

İstinye - Çubuklu Arabalı Vapur Seferi Başlıyor2

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Şehir Hatları Genel Müdürü Yakup Güler, İstanbul'un iki yakası arasında ulaşımdaki en büyük problemin köprülerdeki trafik yoğunluğu olduğuna dikkat çekerek; “İstinye - Çubuklu hattımız, iki yaka arasında sahil yolları trafiğini rahatlatacak ve köprülerin yükünü hafifletecek bir arabalı vapur hattı olacaktır.”dedi. Güler, söz konusu iki bölgenin arkasında ciddi bir nüfusu barındırdığını, bu yeni hat ile hem sahil hem de köprü yoğunluğunun önüne geçilerek direkt İstinye - Çubuklu arasında deniz yoluyla by-pass yapılacağını söyledi.

İstinye - Çubuklu hattında, minimum 50 araç kapasiteli 3 arabalı vapurla seferlere başlanacak ve araç sahipleri 7-8 dakika içerisinde iki yaka arasında karşıdan karşıya geçmiş olacak. Yılda 40 bin sefer yapılması hedeflenen projede, taşınması planlanan araç sayısının 1 milyon 700 bin, yolcu sayısının ise 2,5 milyon civarında olacağı belirtildi.

İstinye - Çubuklu Arabalı Vapur Seferi Başlıyor3

İlk etapta 70-80 araç kapasiteli 3 arabalı vapurla hizmet verilecek hatla, İstanbul Boğazı’nın kuzey bölümü trafiğinin rahatlatılması sağlanacak. Özellikle Maslak, Levent, Sanayi Mahallesi, İstinye’deki iş yoğunluğu dikkate alınarak hazırlanan proje Beykoz, Çubuklu, Kavacık noktalarına kısa sürede erişilmesini sağlayacak. Boğaz ve köprü trafiğine girilmeden deniz yoluyla karşı yakaya geçiş sağlanacak. İstinye ve Çubuklu iskelelerine yayalar için İETT ring hatları planlanıyor. Hat diğer otobüs, metro toplu ulaşım araçlarıyla da entegre edilecek.

Geçtiğimiz Haziran ayında iskele temelleri atılan Sarıyer - İstinye ile Beykoz - Çubuklu arabalı vapur hattına, deniz taşımacılığının yenilikçi markası ‘İstanbullines’ talip oldu. Müşteri memnuniyeti ve insan odaklı hizmet anlayışıyla faaliyetlerini sürdüren ve taşımacılık sektöründe pek çok ilke imza atan İstanbullines, yeni feribot hattı için çalışmalara başladı.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 

gsdf

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.