Satılık Tekneler

İstanbul'un Boğazına çocuklar sahip çıkıyor
21.09.2014 İstanbul'un Boğazına çocuklar sahip çıkıyor

Japon devi Mitsui’nin sağladığı fon ile yürütülen DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın mavi kuşak hareketi - İstanbul boğazı projesi bir yaşında!


Mitsui & Co., Ltd’nin, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın dernek faaliyetlerini desteklemek için üç yılı kapsayan bir protokol çerçevesinde fon ayırdığı “Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı Projesi”, Ekim ayında birinci yılını dolduruyor. Bu yıl 20. yaşını kutlayan TURMEPA, bu eğitim projesinin ilk yıldönümü değerlendirmesini 19 Eylül 2014 tarihinde İstanbul İstinye’de demirli bulunan Halas Gemisi’nde gerçekleştirdi. Mitsui’nin yaptığı hibe yarışmasında 168 proje arasından seçilen TURMEPA’nın Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı Projesi, yılının Ekim ayında başladı.


TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı açış konuşmasında, bu projenin günümüzde taşıdığı hayati önemden bahsederek, bu eğitimlerle İstanbul’un geleceğini ellerinde tutan nesil, İstanbul Boğazı’na sahip çıkabilecek. Yaramancı “Önemli olan çok geç olmadan, eğitim müfredatımıza Avrupa’daki birçok ülkede olduğu gibi ekoloji derslerinin konulmasıdır. Çevre bilinci böylece, davranış ve yaşam biçimine dönüşebilecektir.” dedi. Yaramancı ayrıca “Biz bugün yaptığımız çalışmaları kendimiz için yapmıyoruz, yaptıklarımızın sonuçlarını görecek yaşı geçtik. Biz gelecek nesiller için çalışıyoruz.” diye de ekledi.

Derneğin Genel Müdürü Akşit Özkural ise, ülkemizde STK’ların yaptığı çalışmaların ancak devletin ve yerel yönetimlerin desteklemesi ile başarılı olabileceğinin altını çizdi. Özkural “Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı Projesi ile hedefimiz eğitimler sonunda İstanbul’da 100.000 çocuğumuza ulaşmaktır.” diye belirtti.


Projeye fon desteği sağlayan Mitsui &Co., LTD’nin Türkiye temsilcisi Yuichi Aoki konuşmasında, “Biz Japonya’da yıllar içinde kirliğe karşı yaptığımız mücadelemizde,  gördük ki ekonomik olarak büyümek ve çevre dostu  bir toplumu oluşturmak için çocuklara çevre konusunda eğitim vermek en etkili yoldur. TURMEPA da benzersiz ve etkili bir STK olarak yaptığı çalışmalarla Türkiye’deki su ve deniz kaynaklarının geleceğini şekillendirmekte önemli bir etkiye sahip. İşte bu nedenle biz de bu projeye destek verdik.”

İstanbul Boğazı’nın korunması ve çevre kirliliği ile mücadeleye karşı bilinçlendirmeye yönelik eğitim çalışmalarını kapsayan proje,  İstanbul Boğazı’nda deniz ve su varlıklarımız ile deniz canlılarının yaşatılmasını hedefliyor. Proje, ilkokul, ortaokul ve liseye giden öğrencilerle yürütülüyor.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.