Satılık Tekneler

İstanbul Marinaları'nda Mavi Kart Dönemi Başladı
09.05.2016 İstanbul Marinaları'nda Mavi Kart Dönemi Başladı
İstanbul’daki 8 yat marinasında “Mavi Kart” sistemine geçiş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın katılımıyla, Ataköy Marina’da düzenlenen törenle hayata geçirildi. Mavi Kart sistemiyle birlikte teknelerin atıkları, yat limanlarındaki atık kabul tesislerince alınacak.

Fatma-Güldemet-Sarı

Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile sektör temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Fatma-Güldemet-Sarı-Kadir-Topbaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 2011’de yayımlanan genelgeyle uygulamaya konan Mavi Kart sistemiyle, turizm ve rekreasyon amaçlı olarak koy ve körfezlerde dolaşan küçük deniz araçlarının atıklarının toplanması ve illegal deşarjların engellenmesi sağlanıyor. Uygulamayla yatlar, günübirlik gezi tekneleri, tur tekneleri gibi küçük deniz araçlarının atıklarının takibi ve denetiminin sağlanması için online bir sistem oluşturuldu. Tekneler atık alım noktalarında “Mavi Kart” isimli dijital kart aracılığıyla atıklarını veriyor. Verilen atıklar ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca oluşturulan internet tabanlı bir yazılımla kayıt altına alınıyor. Gemilerin ne kadar atık verdikleri, zamanı, sefer bilgileri gibi veriler bu yazılım yoluyla takip edilerek, kontrol altında tutuluyor.

mavi-kart-tören

Düzenlenen törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı; “Tüm dünya ülkelerinde hızla artan nüfus, sanayileşmeden kaynaklı kirlenme, aşırı avlanma, gemi kaynaklı kirlilik ve deniz canlılarının yaşam alanlarının tahribatı gibi etkenler nedeniyle, denizlerimizi kullanma ve koruma dengesini gözeten bir politika izlemeye, stratejileri geliştirmeye özen göstermekteyiz. Denizlerdeki kirlilik küreseldir. Tüm dünyada olduğu gibi en önemli gündemlerden birisi deniz kirliliği ile mücadeledir. İstanbul’da 8 yat marinasında bulunan atık kabul tesislerinin devreye alınmasıyla, ülkemizdeki tüm yat liman ve marinalarında Mavi Kart sistemine geçmiş olacağız. Bunu başaran ilk ülke olmanın gururunu sizlerle beraber yaşıyoruz. Ülkemiz, yatçılık ve yat turizmine ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl yaklaşık 20 bin yerli ve yabancı tekne, koy ve körfezlerimizde dolaşıyor, tatil yapıyor. Yaz aylarında, sadece Göcek Koyu’nda 10 bin tekne dolaşmakta ve gecelemektedir. Tabii bunun doğal sonucu olarak belli oranlarda atık oluşuyor. Mavi Kart sisteminde, tekneler atıklarını, marinalarda teknik desteğe ihtiyaç duymadan boşaltabiliyor ve kartlarına ne kadar atık verdiklerini işletebiliyorlar. Denetim birimleri, tekne sahiplerini rahatsız etmeden sadece teknenin adına bakarak, atık verip verilmediğini görebiliyor. Böylece yerli ve yabancı turistlerimiz rahatsız edilmeden kontrol gerçekleşiyor, rahat bir tatilin önü açılıyor.” ifadelerini kullandı.

mavi-kart-tören-2

Buradan bir müjde veren Bakan Sarı; “2017 yılına kadar denize kıyısı bulunan tüm illerimizde, deniz çöpleri stratejik eylem planlarımızı uygulamaya alacağız ve denizlerimizi hep beraber temiz tutacağız. Tüm bu çalışmaların sonucunda, şimdiye kadar temiz denizlerin göstergesi olan Mavi Bayraklı plaj sayımız 436’ya ulaşmıştır. Ülkemiz bu sayı ile dünyada ikinci sıraya yükselmiştir. Ama hedefimiz Türkiye’yi dünyanın birinci sırasına yükseltmektir. Bu başarıda payı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Fatma-Güldemet-Sarı-Kadir-Topbaş-Vasip-Şahin

Programa katılan İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a Mavi Kart'larını, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı verdi.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.