Satılık Tekneler

International Paint, Antifouling Boyalar
13.07.2015 International Paint, Antifouling Boyalar Antifouling Boya (A/F) uygulaması, tekne sahipleri tarafından sıklıkla yapılan ve maksimum seviyede özen gösterilmesi gereken işlemlerden biridir. Kaliteli bir uygulama için, birkaç önemli noktayı akılda tutmak yeterli olacaktır. Tekneniz için ihtiyaç duyacağınız antifouling boya, teknenin bulunduğu bölgedeki deniz özelliklerine göre değişiklik gösterecektir.

Değişik su özellikleri ve sıcaklıkları, teknenizin karinasında büyümeye çalışan farklı deniz canlıları manasına gelmektedir. Çok küçük mesafelerde bile değişiklikler çok dramatik boyutlara ulaşabilir. Kirlilik, nehirler veya derelerden akan sular, akıntı/rüzgar hızları, hatta yamaç, ağaç ve civardaki büyük yapıların gölgeleri bile durumu değiştirebilir.

Teknenizin altında herhangi bir noktada tutunan en ufak bir deniz canlısı bile, çok süratli bir şekilde üremeye ve koloniler oluşturmaya çalışacaktır. İlerleyen zamanda bunların temizlenmesi/sökülmesi oldukça zor olduğundan, teknenizin tam olarak korunma altına alınması çok önemlidir. Önlem almak her zaman tedaviden daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

International-Paint-Antifouling-Boyalar

NEDEN TEKNENİZİN KARİNASINDA DENİZ CANLILARININ ÜREMESİNİ ÖNLEMEK ÇOK ÖNEMLİDİR?:

Güvenlik: Karinada üreyen canlılar teknenin manevra kabiliyetini azaltır, dönüşleri güçleştirir ve teknenin suya daha çok oturmasına sebep olur. Özellikle sert havalarda bu durum istenmeyen sonuçlara sebep olur.

Koruma: Deniz canlılarının üremesi çoğaldığında karina yüzeyine zarar vermeye başlarlar. Mesela bazı organizmaların tekneye tutunmak için kullandığı reçineler, fibere (jelkota) ve ahşaba zarar verir.

Sürat ve Verimlilik: Karinada deniz canlılarının üremesi suyu tutar, tekneyi yavaşlatır ve daha çok yakıt harcamanıza sebep olur.

INTERNATIONAL PAINT ANTIFOULING BOYALARI, TEKNENİZİ ÜÇ ÖNEMLİ DENİZ CANLI TÜRÜNE KARŞI KORUR:

Hayvanlar: Kekamoz, midye ve istridye gibi hayvanlar, üreme dönemlerinde milyarlarca mikroskopik larvayı denize bırakırlar. Bu larvaların beslenebilmeleri için, tutunabilecekleri statik bir yüzey gereklidir. Birçok teknenin ömürlerinin %90’ını limanda geçirdikleri göz önünde bulundurulursa, bu tip hayvanlar için tekne karinalarının ne kadar ideal olduğu anlaşılmaktadır.

Bitkiler: Statik objeler tüm deniz bitkileri için çekici mekanlardır. Bunların birçoğu, tekne harekete geçince karinada tutunamasalar da kahverengi yosun gibi bazıları daha dayanıklıdır ve yüksek hızlarda dahi tekneyi bırakmazlar.

İnce Yosun (Slime): İnce yeşil yosunda başka bir deniz canlısı türüdür. İnce yosun,’ alg’ denilen milyonlarca tek hücreli canlıdan oluşur. Algler tekne karinasına yerleşirken sümüksü bir sıvı salgılarlar. Bir kere karinaya yerleştiklerinde, diğer alglerin yerleşmesi için alan yaratırlar. Böylece karinada oldukça kalın alg tabakaları oluşabilir. Tekneye sıkıca yapıştıkları için yüksek süratlerde bile karinaya tutumaya devam edebilirler.

International-Paint-Antifouling-Boyalar-1 International-Paint-Antifouling-Boyalar-2

YENİ ANTIFOULING BOYA UYGULAMASI

BİLİNİYOR (TEKNE ALTINA ÖNCEDEN SÜRÜLEN A/F): INTERNATIONAL PAINT’E VEYA YACHTPAINT.COM’A YA DA TEKNE BOYAMA REHBERİNE BAŞVURUN

Antifouling boya uyumluluk tablosundan, yeni antifouling boyanızın eskisiyle uyumlu olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer uyumluysa astar kullanmadan, gerekli yüzey hazırlığı yapıldıktan sonra (180 ıslak zımpara sonrası tatlı suyla yıkayıp kurutun) boyayı direkt olarak uygulayabilirsiniz.

BİLİNMİYOR: ANTIFOULING BOYA ASTARI KULLANIN

Iskarpela ile gevşek boyaları ve yumuşak yerleri kazıyın. Yeni antifouling boyayı uygulamadan önce tatlı su ile yıkayıp kurumaya bırakın. Eski antifouling boya kötü durumda ise, sıyırmanız tavsiye edilir. Astar olarak da Primocon kullanın. Eski antifouling boya bilinmiyorsa, üzerini Primocon ile astarlayın ve International Paint antifouling boyalardan uygun olanını kullanın.

International-Paint-Antifouling-Boyalar-3   
BİLİNMİYOR: ANTIFOULING BOYAYI SIYIRIN

Eski antifouling boyayı kazıyın. Eski antifouling boyayı kazımaya karar verirseniz kolay bir de çözümümüz var, Interstrip Antifouling boya sökücü. Değerli jelkotunuza zarar vermeden, kolayca tek uygulamada birçok antifouling boya katını çözer. Temizlikten sonra astarlayın ve uygun International antifouling boyayı uygulayın

ÖNEMLİ: Teknenizi sıyırdıktan sonra karinada bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Fiber teknelerde boyadan önce jelkotu kontrol edin. Jelkota kadar inmişken, ozmos korumasında en güvenilir ürün olan Gelshield 200 kullanarak, uzun süreli bir koruma sistemi kurmayı da değerlendirin. 
Tulum ve gözlük gibi kişisel koruma ekipmanlarını kullandığınızdan emin olun. Bu konuda gerekli bilgileri boya kutusu üzerinden, kullanma klavuzlarından ya da yachtpaint.com’da bulabilirsiniz. Boyama işlemine başlamadan önce boyayı iyice karıştırın. Çünkü boyanın içinde çok ağır bileşikler bulunur ve bunlar tenekenin dibine çökmüş olabilirler. Genel uygulama yöntemi rulo veya fırçadır. 

RULO UYGULAMASI:

Kısa tüylü, genişçe bir moher rulo kullanın (kutu üzerinde aksi belirtilmiyorsa).
Küçük rulolar kolunuzu daha az yorar ama iş sürenizi biraz uzatabilir.

FIRÇA UYGULAMASI:

Geniş bir fırça kullanın (5 No gibi). Yüzey profili son kat boyalardaki kadar önemli olmadığından, fırça tipi isteğe bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Eksra bir kat daha antifouling boya atmak gerekse bile, doğru kalınlıkta uygulama çok önemlidir. Yüzeyde bırakılan boya miktarı tamamen uygulayıcının tekniğine bağlıdır. Normal olarak tavsiye edilen kalınlığa iki ya da üç kattta ulaşılmalıdır. Su hattı, pruva, salma, dümen, yalpa omurgaları ve diğer uzantılarda, turbülans ve suyun aşındırma kuvveti daha fazla olduğundan, buralara ekstra bir kat daha uygulayın. Kat arası ve suya indirme zamanlarına uyun. Bu zamanlara uyulmaması antifouling boyanın çözülmesine ve plakalar halinde ayrılmalara sebep olabilir. Deniz suyu boya için oldukça agresif bir ortam olduğundan, denize indirmeden antifouling boyanın iyice kuruduğundan emin olunuz.

NE KADAR ANTİFOULING BOYAYA İHTİYACINIZ VAR?

Teknenizin tipine ve boyuna bağlı olarak aşağıdaki tablodan ihtiyacınız olan A/F miktarını belirleyebilirsiniz.

International-Paint-Antifouling-Boyalar-4
 
www.yachtpaint.com


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.