Satılık Tekneler

İnsansız Deniz Aracı - Hrönn
07.11.2016 İnsansız Deniz Aracı - Hrönn İngiliz ve Norveç ortak yapımı olacak Hrönn, dünyanın ilk insansız ve tamamen otomatik gemisi olacak. Projenin Ocak ayında başlanması bekleniyor. 

İnsansız Deniz Aracı - Hrönn

Rolls Royce, insansız gemi üretimi projesini bir konsorsiyum ile birlikte yürüttüklerini duyurmuştu. Daha sonra İngiliz Deniz Kuvvetleri, Thames nehrinde MAST ismi verilen drone teknenin testini yapmışlardı. Şimdi de, İngiltere Plymouth’da faaliyetlerini sürdüren Automated Ships Ltd., yeni yılın başından itibaren insansız ve tamamen otomasyon ile yönetilecek offshore geminin yapımına başlanacağını duyurdu. Hrönn ismi verilen gemi, Norveç’te Kongsberg Maritime ile işbirliği içinde üretilecek. İki şirket arasında ön anlaşma imzalandı.

İnsansız geminin deniz denemeleri, yeni belirlenmiş olan Trondheim fiyordunda yapılacak ve Norveç Denizcilik Kurumu ve DNV GL tarafından uluslararası sertifikaları düzenlenecek. Offshore hizmet vermesi planlanan Hrönngemisinin 2018 yılında hizmete alınması bekleniyor.
 
Kongsberg, Hrönn için tasarım, inşa ve operasyon için gerekli olan tüm denizcilik ekipmanlarını sağlayacak. Denizcilik endüstrisinin teknoloji üreticisi, dinamik konumlama ve navigasyon, uydu ve pozisyon referansları, deniz otomasyonu ve iletişim için gerekli tüm sistemleri tedarik edecek. Hrönn, K-Pos dinamik konumlama, K-Chief otomasyon ve K-Bridge ECDIS sistemleri ile tamamen uzaktan kumanda edilecek.

İnsansız Deniz Aracı - Hrönn-2
 
Hafif hizmet amaçlı offshore destek gemisi, offshore enerji, bilimsel/hidrografik ve offshore balık çiftliklerine servis verecek. İnsansız gemi, offshore petrol platformlarında yangına müdahale durumunda insanlı bir gemiye destek hizmeti de verebilecek.

Automated Ships Ltd. halen pek çok son kullanıcı ile görüşmelerin sürdüğünü ve insansız geminin farklı amaçlara hizmet verecek şekilde adapte edilebileceğini belirtiyorlar.

Hrönn, başlangıçta uzaktan kumandalı bir gemi gibi çalışıyor ve işlevi bulunuyor. Ama kontrol algoritmaları açısından tam otomatik ve sonuçta özerk bir yapıya sahip. Automated Ships Ltd şimdilik sadece küçük insansız tekneler üzerinde çalıştıklarını, ancak daha büyük insansız ve otomatik gemilerinde üretilmesi için bir engel olmadığını söylüyorlar.

İnsansız Deniz Aracı - Hrönn-3

Automated Ships Ltd şirketinin Genel Müdürü Brett A. Phaneuf, insansız geminin faydalarını şöyle özetliyor; “İnsansız geminin avantajları çok çeşitlidir ama, ilk başta yaşam için daha güvenli ve operasyon maliyetleri az olacak. Zorlu deniz operasyonlarından insanların kıyıya alınması ile onlar sahilden gemiyi izleyecekler ve robotlar ile gemiyi uzaktan yönetecekler. Gemilerde insan olmayacağı için, pek çok hacim ortadan kalkıyor ve taşıma için kullanılıyor. Bu denizcilik sektöründe bir devrim olacaktır.”


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder