Satılık Tekneler

Infinity Yachts ve DSS, Farr Yacht Design ile işbirliği yapacak
21.07.2015 Infinity Yachts ve DSS, Farr Yacht Design ile işbirliği yapacak
Infinity Yachts ve Dynamic Stability Systems (DSS), Farr Yacht Design ile, 53 feet’lik yarış yelkenlisi üretecek. Infinity 53 ismiyle ortaya çıkacak olan yelkenli yarış yatı tasarımı, önümüzdeki sonbaharda üretim için hazır edilecek.
 
50 feet’lerde gelişmiş ve öne çıkacak bir tasarım üretme amacıyla kurulan ortaklık, DSS teknolojisi ile donatılmış bir yelkenli yat ortaya çıkaracak. Infinity 53, özellikle koyiçi yarışlarında ve sınırlı açık deniz yarışlarında öne çıkacak bir tasarım olacak.

İnfinity-53
 
DSS, içeri girebilen foil tipi bir salma görevi görüyor. Teknenin seyrine göre rüzgar altında kullanılan DSS foil, seyre göre ek bir ‘çekme’ kuvveti oluşturuyor. Bu etki; prensipte fazladan trapez yapan bir ekip elemanı veya kurşun eklenerek ağırlaştırılmış bir salma torpili etkisi yapar. DSS teknolojisi, İngiliz yat tasarımcısı Hugh Welbourn tarafından yaratıldı ve on seneden uzun süre boyunca geliştirilerek bugüne geldi. 
 
DSS, yelkenli yatların performansını her şartta arttıran bir teknoloji olarak kullanılıyor. Daha ‘dinamik’ bir tekne haline gelen DSS’li tasarımlar, artan rüzgar şiddetinde bile foil sayesinde daha fazla ‘çekme’ kuvveti ve daha stabil seyir yapıyor. Hafif rüzgar şartlarında ise, bu foil içeri çekilerek daha kolay kullanılan bir gövde ortaya koyuyor. Genel ortalamaya vurulacak olursa geleneksel salma ve gövde yapısına oranla, DSS yelkenlilerin performansını ortalama 15% ile 20% aralığında arttırıyor. 
 
Infinity 53 ile DSS teknolojisi kullanarak bir yelkenli yat tasarlayacak olan Farr Yacht Design, daha önce IMOCA 60 gibi hareketli ‘canting keel’ salmalı yelkenli yat tasarlamıştı. 
 
Öte yandan Monaco’lu Infinity Yachts şirketi ise, DSS teknolojisini doğrudan uygulayarak 36 GT ve 46R gibi tekneler üretmişti. Infinity 36 GT modelinden iki adet üretildi ve yelkenliler şuan aktif olarak kullanılmakta. Daha ziyade bir açıkdeniz yarış yelkenlisi olan 46R ise, 2015’in son aylarında suya indirilecek. Yelkenli yat 46R şuanda İstanbul’daki URSA Tersanesi’nde üretilmekte. 
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder