Satılık Tekneler

İlk yerli araştırma gemimiz Tubitak Marmara denize indi
19.02.2013 İlk yerli araştırma gemimiz Tubitak Marmara denize indi

Türkiye'nin ilk yerli üretim deniz araştırma gemisi TÜBİTAK Marmara, Tuzla'da Çeksan Tersanesi'nde yapımı tamamlandı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Çeksan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, diğer yetkililer ve Çeksan yöneticilerinin katılımıyla, TÜBİTAK Marmara suya indirildi.

Bakan Nihat Ergün, törende yaptığı konuşmasında ''Denizlerimizde artan deniz trafiği ve bunun ekosisteme etkisinden hassas alanların korunmasına, ekolojik çeşitliliğin devamından, uluslararası anlaşmalara uyumun sağlanmasına, fay hatlarının incelenmesinden, boru hatlarının gözlenmesine kadar birçok önemli konuda araştırma, izleme ve yönlendirme imkanı sağlanacaktır'' dedi. Bakan Ergün yaptığı konulmaya şöyle devam etti:

''Biz ne yazık ki yıllarca denizcilik konusunda sahip olduğumuz potansiyeli iyi değerlendiremedik. Bunu kabul etmemiz lazım, biz ülkemizin fırsatlarını iyi kullanamadık. Şunu memnuniyetle ifade etmeliyim ki, Türkiye artık denizlerini ve denizciliği yeniden keşfetmiştir. Zamanında Akdeniz'i ve Karadeniz'i adeta bir Türk gölü haline getiren Piri Reis veya Barbaros gibi deha denizciler yetiştiren bir topluma da ancak böylesi yakışırdı.''

İlk yerli araştırma gemimiz Tubitak Marmara denize indi

R/V TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi, 41.2 metre uzunluğa ve 9.5 metre genişliğe sahip ve 500 gros ton ağırlığında. Çeşitli ölçüm cihaz sistemleri, bilgisayarlar ve laboratuvarları mayıs ayı sonuna kadar donatılacak. TÜBİTAK Marmara, öncelikli olarak boğazlarda deniz kirliliğinin incelenmesi, boru hatlarının gözlenmesi, denizlerimizdeki canlı yaşamının incelenmesi ve kaza, afetlerde destek verilmesi gibi çalışmalar yapacak. Denizde 3 bin metre derinliklerde aratırmalar yapabilen gemi, 12 mürettebat ve 11 bilim adamıyla görev yapacak. R/V TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi'nin maliyeti ise yaklaşık 13 milyon 800 bin TL.


Kaynak: Haberturk/AA

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.