Satılık Tekneler

İlk Tekne Ekvator’u Geçti
24.10.2014 İlk Tekne Ekvator’u Geçti
Volvo Ocean Race’e katılan teknelerden ilk olarak, Abu Dhabi Ocean Racing Team teknesi ekvator çizgisini geçti. Denizcilik geleneğinde Kral Neptune, bu hayali çizgiyi ilk kez geçen çaylak denizcileri kutsamaktadır. 66 denizcinin katıldığı bu yarışta dün gece bazı denizciler için bu önemli an çok farklı anlamlar taşıyordu.

İlk Tekne Ekvator’u Geçti

Okyanus'un ekvator'a yakın sakin bölgelerini geçen tekneler artık Atlantik rüzgarları ile yelkenlerini dolduracaklar. Sakin bölgelerde nerede ise teknelerini park eden ekipler zor anlar yaşadılar. Brunel takımından Jens Dolmer “Bu hız ile Cape Town’a varmamız asırlar alacaktı. Cape Town’a ulaşmak için önümüzde daha 4.200 mil vardı. Bu hızda devam etseydik ancak 175 gün sonra orada olabilirdik” dedi.


 İlk Tekne Ekvator’u Geçti İlk Tekne Ekvator’u Geçti 

Volvo Ocean Race filosunun içinde sakin bölgeden ilk çıkan tekne Abu Dhabi Ocean Racing oldu ve hızla ekvatora doğru yol almaya başladı. Ekipten Ian Walker “Saatler boyunda sakin bir şekilde oturmak ve rüzgarın çıkmasını beklemek çok zordu. Bu koşullarda da başımızı dik tutmayı başardık. Ufuk harika görünüyordu. Saatler sonra gökyüzü değişmeye başladı. Arkamızda büyük bulutları görmeye başladık. İlerisi biraz daha karmaşıktı ama yelkenlerimizi doldurmayı başardık. ” dedi.

 İlk Tekne Ekvator’u Geçti  İlk Tekne Ekvator’u Geçti

Volvo Ocean Race’in İspanya Alicante’den start almasının üzerinden 13 gün geçtikten sonra, ekvator çizgisine filonun en doğusunda ulaşmaya çalışan Team Vestas Wind ekibinden Wouter Verbraak, seçtikleri rotanın riskli olduğunu kabul ediyor.

İlk Tekne Ekvator’u Geçti  İlk Tekne Ekvator’u Geçti 

Yarışta liderliği Abu Dhabi Ocean Racing Team elinde bulundururken, ikinci sırada rakiplerinin 10 mil ardında Team Brunel bulunuyor. Filonun en doğusundan rakiplerini yakalamaya çalışan Team Vestas Wind ise liderin 100 mil ardında yarışa devam ediyor. 

İlk Tekne Ekvator’u Geçti

Sakin bölgeden yeni çıkan Dongfeng Race Team ise liderin 160 mil ardında, dördüncü sırada yarışa devam ediyor. Beşinci sırada olan MAPFRE liderden yaklaşık 200 mil uzakta. Yine liderin 200 mil ardında olan Team Alvimedica ekibini kadın denizcilerden oluşan SCA takımı yaklaşık 25 mil ara ile takip ediyor.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder