Satılık Tekneler

Hugo Boss’un Kayıp Yelkenlisi On Yıl Sonra Bulundu!
23.02.2016 Hugo Boss’un Kayıp Yelkenlisi On Yıl Sonra Bulundu!
İlk Hugo Boss Imoca 60 tipi yarış yelkenlisinin, 2006 yılında Güney Okyanusu’nda, Cape Town’un 1000 mil güneyinde salması kopmuştu. Kazanın ardından yarıştaki rakibi Mike Golding tarafından kurtarılan İngiliz yelkenci Alex Thomson’un dümenciliğindeki tekne, Kasım 2006’dan beri kayıptı. On yıllık bu süre zarfında yaklaşık 13 bin mil sürüklenen yelkenli yarış teknesi, Güney Amerika’da Patagonia’da bir sahile vurmuş şekilde geçtiğimiz hafta bulundu. 

Hugo Boss Imoca 60

VELUX 5 Okyanus Yarışı’nda İngiliz rakibi Mike Golding ile, neredeyse borda bordaya mücedele ederken salması kırılan Alex Thomson ile rakibi arasında sadece bir deniz mili mesafe vardı. Cape Town, Güney Afrika’nın yaklaşık bin deniz mili güneyinde meydana gelen olay sırasında Alex Thomson rüzgaraltı seyirde, üç camadan ile seyrediyordu. Olay anında kamarada kısa uykuda olduğunu belirten Thomson, broş sonucu kamaranın içinde karşı duvara doğru uçtuğunu söylüyor. Thomson olayı; ‘Hızla güverteye koştum ve anayelkeni boşladım ancak hiçbir şey olmadı. Salmayı çektim ve yine bir şey değişmedi sonrasında ise inip salmaya baktım. Salma kırılmış ve serbest bir biçimde sallanıyordu, tekne ise çarmıhlara kadar suya girmiş biçimde sürüklenmeye devam ediyordu. En sonunda tüm yelkenleri indirdim ve tekne düzeldi.’ şeklinde anlatıyor. Kazanın ardından Mike Golding tarafından can salından kurtarılan Alex Thomson’ın macerası burada bitmedi. Golding’in teknesinde seyrederken fırtınada teknenin direği iki yerinden kırıldı. Kırık direk ile Cape Town’a ulaşmayı başaran ikili, Golding’in de yarışı terk etme kararıyla ülkelerine döndü. 
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.