Satılık Tekneler

Hilary ve Nashwa'dan iki okyanus geçiş rekoru denemesi
13.03.2014 Hilary ve Nashwa'dan iki okyanus geçiş rekoru denemesi

2008 yılında Sultanın icazet vermesinden sonra, Okyanus ve denizlerle çevrili olan Amman, Oman Sail organizasyonu vasıtasıyla yelkenciliğin gelişimini her noktada desteklemeye başladı.  Bu kez Oman Sail’in desteği Hint Okyanusu’na, bedensel engelli İngiliz denizci Hilary Lister ve Amman’lı Nashwa Al Kindi’nin sıradışı serüvenine yönleniyor.

Hilary ve Nashwa'dan iki okyanus geçiş rekoru denemesi

Hilary ve Nashwa Hindistan’da Mumbai’den yola çıkıp Arap Denizi’ni geçerek Amman’da Muscat’a ulaşacak ve iki okyanus geçiş rekoru birden kıracaklar.?

Hilary’nin boynundan aşağısı felçli olmasına rağmen 2009’da yelkenle Britanya’nın etrafını tek başına dolaşarak ülkesinin en tanınmış yelkencileri arasında yerini aldı. Nashwa ise Oman Sail’de dingi hocalığı yapan ve geçen Kasım ayında yelkenciliğin gelişmesine üstün katkılarından dolayı ISAF Başkanlığı Gelişim Ödülü’ne layık bulunan bir Amman’lı denizci.

Sponsorluğu Amman’lı Mistal - Ajit Khimji Group ve United Engineering Services şirketleri tarafından üstlenilen okyanus geçişi 10 Mart’ta start alıyor ve felçli bir kadın yelkenci tarafından gerçekleştirilen ilk geçiş ve aynı zamanda bir Arap kadın tarafından tamamlanan ilk geçiş olacak.

Mistal – Ajit Khimji Group’un Genel Müdürü Dharmesh A Khimji “Hilary ve Nashwa Hindistan ile Amman arasında yüzyıllar önce ilk ticari ilişkiler başladığında kullanılan güzergahı geçecek olan iki olağanüstü kadın. Bu güzergah Amman’ın gelişiminde taşıdığı önem dolayısıyla bu tarihi yolculuk için de anlam taşıyor.” şeklinde konuştu.

Hilary ve Nashwa'dan iki okyanus geçiş rekoru denemesi

Dejeneratif bir hastalık olan Reflex Sympathetic Disorder’dan muzdarip olan Hilary 11 yıl önce yelkene başladığından beri henüz bir seferde 36 saatten fazla denizde kalmamış olmasına rağmen okyanusun çağrısını hissediyor ve bu Mumbai-Muscat geçişi şimdiye kadarki en heyecan verici seyri olacak.

Geniş bir su kitlesini aşmak hem kişisel dayanıklılığımı test etmek hem de kendim ve başkalarından sorumlu olmak adına zorlu bir deneyim olacak” diyen Hilary “Ancak bunu sabırsızlıkla bekliyorum. Okyanusa aşığım ve çağrısını derinden hissediyorum. Bu yolculuğu özellikle bir okyanus geçişi yapan ilk Amman’lı kadın olacak olan Nashwa ile birlikte yapıyor olmak da büyük bir ayrıcalık” diye devam ediyor.

Kendilerini bekleyen serüvenden dolayı oldukça heyecanlı olan Nashwa da “Bunu yapan ilk Arap kadını olacağımdan, Amman’a sağ salim varınca bir rekor kırmış olacağız. Çok heyecan verici. Ailem ve arkadaşlarım bana sürekli bunu neden yaptığımı soruyorlar ama işin gerçeği bu sadece başlangıç çünkü bir gün bu geçişi solo olarak yapmayı hayal ediyorum.” diyor.


http://omansail.com/YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder