Satılık Tekneler

Haliç Tersanesi 'Deniz Araçları Müzesi' olsun önerisi
30.11.2014 Haliç Tersanesi 'Deniz Araçları Müzesi' olsun önerisi

600 yıllık önemli bir tarihi geçmişe sahip olan 70 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Haliç Tersanesini yok ederek yerine; oteller ve AVM yapılmak üzere yıktırılmak istenmesine karşın tersane yerine “Deniz Araçları Müzesi” yapılması önerildi.

Haliç Tersanesi

Dr. Hakkı Sağlam hazırladığı yazılı önergesinde; Haliç Tersanesinin yerinin yok edilmemesini; geçmiş ile geleceği ortaya koyacak olan denizcilik ve deniz araçları müzesi olmasını önerdi.

Dr. Hakkı Sağlam hazırladığı önergede “Tersane-i Amire'den Haliç Tersanesi'ne... Dünya kenti İstanbul’un tam orta yerinde çekiç seslerinin yaklaşık 600 yıldır susmadığı, terinin oluk oluk denize aktığı, demirin ateşin göz nuruyla yoğrulduğu son yıllarda ise emekçileri tarafından şehir hatları vapurlarının bakım ve onarımlarının yapılarak yeniden hizmete hazır hale getirildiği yerdir.

Diğer taraftan bir fotoğraf sanatçısı için cennet olarak nitelendirebileceğimiz Haliç Tersanesi nerdeyse 70 bin metrekarelik bir alanı kapsadığı; Toplam 475 metrelik bir rıhtımı, 2 inşaat kızağı ve 3 kuru havuzu bulunan Tersane, İstanbul’un tam da merkezinde gücün, emeğin, dostluğun kalbinin attığı ve denizden baktığımızda da bütün yaşanmışlıklarını sizinle paylaşan tarihi bir açık hava müzesi idi.

Haliç Tersanesi

Cumhuriyet döneminde Kayseri’de yapılan uçak fabrikasını yanı sıra 11 Ağustos 1937 tarihinde sadece Haliç’te ilk Türk Denizaltısının omurgasını yerleştirme töreni yaparak, kendi denizaltımızı yaptığımıza tanıklık yapan yerdir.” dedi.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.