Satılık Tekneler

German Frers'dan Foggy 74'
03.12.2015 German Frers'dan Foggy 74'
Foggy yelkenlisi, ahşap-çelik, tasarım-teknoloji, gelenek-modernlik arasındaki uyumun mükemmel bir birleşimi. Muhtemelen en eşsiz yelkenli olan Foggy, Brooklin Boat Yard tersanesinde 74′ German Frers baz alınarak üretildi. Yelkenlinin sıra dışı tarzını ise, dünyaca ünlü mimar Frank Gehry tasarladı.

Foggy-Yelkenli

Foggy'nin üretimine 2013 yılında başlandı ve geçtiğimiz 2015 yazında denizle buluştu. Foggy'nin sıra dışı bileşenlerini anlamak için, karmaşık ve mükemmel örgü tarzı gövde ve güverte bağlantı noktalarındaki, inşaat metodolojisini değerlendirmek gerekiyor.

Foggy-Yelkenli-2 Foggy-Yelkenli-3

Foggy'de, gövdesinin en üst düzeyde sağlamlığı elde edebilmesi ve ağırlığı en aza indirmek için köpükten gövde çekirdek yapısı kullanılmış. İç kirişlerde karaçam ağaç, baştan kıça kadar 0 derece ile kullanılmış ve kirişler 90 derece açı ile karbon fiberle kaplanarak, epoksi infüze edilmiş. Dış kirişler ise, vakumla birleştirilmiş iki katmandan oluşuyor. 45 derece ve 135 derece açı ile yerleştirilmiş bir katman Kırmızı Sedir ağacı, diğeri ise infüze ters açılı karbon fiber katman. Teknenin dış gövdesi parlak bir yüzeye sahip. Güverte ise tamamen köpük gövdeden bağımsız olarak, karaçam kaplama ve oküme kontrplak sandviç paneller şeklinde üretildi.

Foggy-Yelkenli-4

Brooklin Boat Yard tersanesindeki yapım ustaları, Foggy'de kullanılacak uygun boyut, şekil ve uzunluk açısından dikkatli bir ahşap seçimi yaptılar. Kullanılan tüm malzemeler özel kesilmiş, tam yerine uygun olarak bir terzi titizliği ile hazırlandı. Kalitesini garantiye almak için hiç bir şeyden kaçınılmadı. 

Foggy'nin dış görünümünü sıra dışı yapan; karbon takviyeli bombeli cam kullanılan gövde ve güvertedeki karmaşık desenlerdeki pencerelerden, iç mekana alınan gün ışığı, yelkenlinin iç mekanlarını da sıra dışı yapıyor.

Foggy-Yelkenli-5 Foggy-Yelkenli-6

Sıra dışı yelkenlinin direği, sabit arması, sereni, dümeni ve salması tamamen karbondan imal edilmiş. Foggy'de tam donanımlı bir navigasyon sistemi bulunuyor.  Hidrolik yelken sistemi, demir geri çekme sistemi gibi, mürettebatın görevini hafifletecek pek çok şey yer alıyor. Yelkenli ayrıca 170 HP gücündeki Volvo dizel motor ile donatılarak, kolay manevra yapması sağlanmış. 10 kw jeneratör ile 10 adet 24 volt DC lityum-iyon pillerden 1.800 amp-saat güç elde edilmekte. Yelkenli yatta güvenlik sistemi, tam donanımlı elektronik cihazlar ve klima da bulunuyor. 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.