Satılık Tekneler

Genel Hatlarıyla RC44
03.02.2013 Genel Hatlarıyla RC44

4 Kez America's Cup şampiyonu Russell Coutts ve donanma gemi mimarı Andrej Justin tarafından dizayn edilen, RC 44 yarış yelkenlisi ilk defa 2007 senesinde suya indi. Uluslararası Yelken Federasyonu tarafından 2009 yılının Kasım ayında tanınan RC44 sınıfı 2010 yılında ilk dünya şampiyonasını gerçekleştirdi. 


Üst seviyede yelkencilik ve eğlence anlayışı ön planda tutularak, teknelerin birbirleriyle tamamen aynı olması gerektiği 'one design' sınıf kuralları çerçevesinde yapılıyor. 
Tamamen karbondan üretilen gövdesi, salması ve direğiyle, hafif bir yapıya sahip olan RC44, hızlı rüzgar altı ve bir o kadar kuvvetli rüzgar üstü seyir performanslıyla fark yaratıyor.


Sudaki farklılıklarının yanı sıra, RC44'ün en önemli özelliklerinden biri, özel trayleriyle karada rahatça taşınabiliyor olması. İki parçadan oluşan direği, basitçe ayrılabilen salması sayesinde karayoluyla taşımada, boyut olarak hiç bir fazlalık çıkartmıyor.
Pürüzsüz, net bir karbon dış yüzeye sahip olan RC44, epoksi reçine ve özel karbon katlarıyla sandviç yapıda üretiliyor. İç yapısı ise salma, direk ve çarmıklardan maruz kalınacak tansiyonu minimize ederek, gövde ve güvertede herhangi bir deformasyona şans vermemek üzere, özel katmanlar halinde üretiliyor.

Salmasıda aynı şekilde, karbon kalıp içinde yüksek basınç ve sıcaklıklarda otoklavlanarak üretiliyor. Yine özel teknolojiler kullanılarak ortaya çıkarılan dümen palası ve dikdörtgensel dümen şaftı, 26 deniz milli süratlerin üzerinde şafta binecek yükleri en uygun şekilde dengelemek üzere koordine edilmiş. Bunun sonucunda RC44, sörf süratlerinde bile iki parmakla kullanılabilecek, son derece dengeli bir tekne.

Genel Hatlarıyla RC44


Harken vinçlerin kullanıldığı teknenin, kalan diğer güverte ekipmanları da Harken markasıyla donatılıyor (cenova arabası, anayelken sistemleri). Russel Coutts'un match race ekibi tarafından geliştirilen donanım düzeni, güvertede yaşanabilecek çaparizleri en aza indirgemek adına, genel olarak güvertenin altına indirilmiş. America's Cup stili olan baş taraftaki hatch kapağı, yuvarlak kenarlı ve yine tamamen karbon maddeden yapılmış. Hatch kapaklarının üzerlerinde, anında açılmasını sağlayan özel mekanizmaları bulunuyor.


RC44'ün direği, direk ve yelken aerodinamiğini mükemmele yaklaştırabilmek için özel olarak dizayn edilmiş. Taşımayı kolaylaştırmak için iki parçadan oluşan karbon direk, ikinci gurcata hizasından ayrılıyor ve o noktada titanyum cıvatalarla korunuyor. Direğinde geriye yatık üç gurcata bulunan tekne, kesirli armaya sahip. 2
0bg dizel Volvo motoru, tamamen içeri girebilen pervanesini kontrol ediyor. Otomatik elektrikli sintine pompasının yanı sıra, kokpitten kontrol edilen manuel sintine pompası da, RC44'ün üzerinde standart olarak bulunan diğer özelliklerden. 


RC44'ün elektronikleri, B&G firmasının Hercules2000 komple setinden oluşuyor. GPS, elektronik pusula, sürat ve derinlik ölçer gibi veriler, coffe grinder vincinin üzerindeki ekranlarda ve karbon platformun üzerinde, direğe sabitlenmiş olarak bulunuyor. 


Genel Hatlarıyla RC44


TEKNE EBATLARI:


            LOA                13.35m               43.8'

            Bmax               2.75m               9'

            Draft                2.90m               9.5'

            Displ                3560kg             7850lbs

            Keel                 2200kg             4850lbs

            Crew                680kg           

            Engine             20HP inboard diesel with retractable drive

 

YELKEN EBATLARI


            G -3                   39m²                517sqft

            G -1                   60m²                646sqft

            Main                   70m²               753sqft

           Gennaker   y;      170m²             1722sqft

           Gennaker            150m²             1399sqftYatvitrini.com/rc44.comYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder