Satılık Tekneler

Geleceğin Nuh’un Gemisi - The Ark
29.12.2016 Geleceğin Nuh’un Gemisi - The Ark
Remistudio tasarım ofisinin dev yüzen kabuklusu ile, yükselecek denizlere meydan okunacak. Rus mimari firması Remistudio, iklim değişikliği ve dünya okyanuslarının artan seviyesi üzerine giderek ve artan endişeleri ele alarak sellere, su baskınlarına dayanıklı büyük bir otel konsepti tasarladı. 

The Ark

The Ark” adı verilen kemerli bina, yükselecek olan suyun yüzeyinde kendiliğinden durabilecek ve yüzebilecek. Nuh’un Gemisinden esinlenerek “The Ark” ismi verilen deniz kabuklusu görünümündeki otel, bağımsız bir yaşam destek sistemine sahip, biyo-iklimsel bir bina olacak şekilde tasarlandı ve kapalı devre işleyen unsurlar da sisteme entegre edildi.

The Ark.

İklim değişikliğinin, kutuplardaki buzulların erimesi sonrasında denizlerin yükseleceği korkularına karşı Rus tasarım firması, kemer şekilli veya bir kabuklu böcek görünümündeki projesi ile taşkınlardan ve su baskınlardan ürkenlere bir dayanak olacak. Yenilikçi pek çok yeşil teknoloji ile donatılacak olan “The Ark” projesindeki elementler sayesinde, gemi herhangi bir yere yanaşmadan aylarca açıkta kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

The Ark..

The Ark konsept projesi, Uluslararası Mimarlar Birliği’nin “Afetten Kurtulma Programı” için farklı iklimlerde ve sismik açıdan tehlikeli bölgelerde, kabuksu yapısı sayesinde sorunların çözülmesi amacıyla geliştirilmiş. Kemer ve kablo taşıyıcı sistemler, deprem durumunda tüm gövde boyunca ağırlık dağıtımını sağlayacaktır. Binanın akıllı tasarımı sayesinde ise, iç hacmi ile dış yüzeyi arasında en uygun ilişki sağlanmakta, belirgin şekilde malzemeden tasarruf ve enerji verimliği elde edilmektedir.

The Ark,

Gemide tek bir enerji sistemi bulunuyor. The Ark’ın şekli fotovoltaik hücrelerin güneşin optimum doğru açıda almasına uygun şekilde tasarlanmış. Kubbe şeklindeki çatının üst iç kısmı, sıcak havayı toplar ve bütün kompleks için kesintisiz bir enerji kaynağı sağlar. Ayrıca, çevredeki dış hava, su veya topraktan elde edilen ısıdan faydalanılmaktadır.

The Ark-

Bir sonraki aşamada ise, ağaçlandırma ve yeşillendirme ile bio-iklimsel yapı oluşturuluyor ve kemer tamamıyla bu şekilde dolduruluyor. Yüksek, bol güneş ışığı ile alan aydınlık içi mekanlar sayesinde, günün her saatinde bitkilerin büyümesi sağlanıyor.Yeterli gün ışığı şeffaf çatıdan geçerek iç odaları aydınlatmaktadır. Katmanlı balkonlar sosyal ve eğlence alanları ile “The Ark” içindeki açık yerleşim düzeni bütünleşiyor.

The Ark,,

The Ark’ın yapısal sağlamlığı, ahşap kemer ve gerilen çelik kablolar ile temin ediliyor. Çerçeve özel bir malzeme olan ethyl tetrafluoroethylene veya ETFE folyo ile kaplanıyor. Çok sağlam, fazlasıyla şeffaf, kendi kendini temizleyebilen, geri dönüşümlü ve dayanıklı, düşük maliyetli ve camdan daha hafiftir. Folyo kendiliğinden kafes sisteme özel profiller ile yapışmakta, çatıdan gelen yağmur suyu güneş kolektörleri ile ısıtmak için kullanılmaktadır.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder