Satılık Tekneler

Geleceğin Kıçtan Takma Dizel Motoru: OXE Diesel
29.04.2016 Geleceğin Kıçtan Takma Dizel Motoru: OXE Diesel
İsveç firması Cimco Marine, dünyanın ilk 200 beygirlik dizel kıçtan takma deniz motorunu geliştirdi. OXE Diesel isimli kıçtan takma motor, süperyatların servis tekneleri için oldukça ilgi çekici bir gelişme olacağa benziyor. Kıçtan takma motorlara yakıt doğrudan konduğu için, fazladan güvenlik donanımı ve zahmetli yakıt ikmali tamamen ortadan kalkıyor. Tüm bu avantajlar ile yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi özellikleri bir araya gelince; ‘dizel kıçtan takma motorlar şimdiye kadar neredeydi?’ sorusu akla geliyor.

OXE-Diesel

Motorun pervaneye güç aktarımı, geleneksel dişli bağlantıları ile değil, tamamen yenilikçi kayış sistemi ile sağlanıyor. Bu sayede motor 90 derecelik açıyla yerleştiriliyor. Bunun sonucu olarak da motor, aynı güçteki sıradan benzinli motorlarla aynı ebatta olacak şekilde ortaya çıkıyor. 

OXE Diesel 200 beygirlik kıçtan takma motor, saatte ortalama 43 litre yakıt tüketerek, 200 beygirlik sıradan bir benzinli motorun, saatte 71 ile 73 litrelik tüketim rakamlarına açık ara fark atıyor. Dört zamanlı OXE Diesel, yüzde 70’e varan daha uzun mesafe kapasitesiyle ‘anagemiden’ rahatlıkla uzaklaşıp yeni yerler keşfetmeye olanak yaratıyor. İlk alımda eşdeğer güçte, sıradan bir benzinli kıçtan takma motora kıyasla daha pahalı olmasına karşın, operasyonel masraflarının çok daha düşük olması sayesinde ortalama olarak 7 ayda fiyat farkını amorti edebiliyor.

Cimco Marine, 200 beygirlik OXE Diesel kıçtan takma deniz motorunun seri üretimine bu yazın başında başlayacağını açıkladı. Motorların Temmuz’un başında piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Ayrıca Cimco Marine bu seriyi daha da genişleterek 400 beygire kadar farklı modeller de geliştirecek.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder