Satılık Tekneler

Geleceğin Beklentisi ''Süperyat Rén''
06.03.2017 Geleceğin Beklentisi ''Süperyat Rén'' Guido de Groot Design tasarım firması, Çinli çok özel bir müşteri kitlesi için hazırladığı süperyat konseptini tanıttı. Çincede yardımsever anlamına gelen Rén adı verilen özel tasarım; yüksek lisans tez çalışması olarak Delft Teknoloji Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren tasarımcı Karel Nguyen ile birlikte, ünlü yat tasarım firması Guido de Groot Design işbirliğinde çizildi. 

Rén.

Önce Çincede 'Jiaying' (Yasemin) isimli kurgusal bir müşteri tanımlanmaya çalışılmış. Müşteri; 34 yaşında, evli ve iki çocuğu ile birlikte toplam 4 kişilik ailesi olan çok varlıklı milyarder bir iş adamı. Kariyerinin zirvesine ulaşan milyarder için, artık yeni hedeflerin vakit gelmiş durumda. Bu döneminde kendisini, yeni nesillerin yetişmesine ve topluma yardımcı olmaya odaklamayı düşünüyor. Yasemin her ne kadar ülkemizde kadın ismi olsa da, Çinliler erkeklere de bu ismi veriyormuş. Jiaying, denizciliğin de kendisinin yeni hedeflerine ulaşması için yardımcı olabileceğine inanıyor. “Sorumluluk Sahibi Denizci” olma konusundaki güçlü inancıyla; Rén süperyatı ile ailesi ve arkadaşları ile hoşça vakit geçirmek, sosyal etkinlikler düzenlemek, ülkesinde deniz araştırma projeleri başlatmak, tayfun ve sel baskını durumunda felaket bölgelerine giderek ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmak gibi misyonlar üstlenmeyi arzu ediyor.

Rén..

Müşterinin tanımlanması ve arzularını belirleyen senaryolar sonrasında, isteklerin nasıl karşılanabileceği konusunda çalışmalara başlandı. Senaryolarla ilgili olarak, yatın mükemmel denizci yeteneği, statik ve dinamik denge ile güvertelerinde yarı SWATH gövde seçildi. SWATH, “small waterplane-area twin-hull” kelimelerinin ilk harflerinden çıkan isim, çift gövdeli küçük su uçağı alanı anlamına geliyor. Rén, 2 adet dizel elektrik güç ünitesi ve destekleyici 4 jeneratör grubu ile, özellikle koruma altındaki bölgelerde tamamıyla elektrikli motorlarla seyir yapabilecek özelliklere haiz olacak. Dizel ve elektrik motorlar aynı anda çalıştırılarak elde edilecek yüksek güçle, fırtına zamanlarında mahrumiyet bölgelerine yardım taşımakta yardımcı olabilecek.Rén, yat sahibi için tasarlanan ana özellikleri, sosyalleşmeyi sağlayacak büyük güvertesi ile 36 kişinin akşam yemeğinde ağırlanabileceği veya 70 - 100 konuk için düzenlenecek bir resepsiyona ev sahipliği yapabilecek. Sağlık güvertesi olarak tanımlanan katta ise bir dinlenme alanı, dışarıya doğru büyüyebilen bir bahçe ve kıçta bir güneşlenme salonuna yer verilmiş.

Alt güverte, araştırma güvertesi olarak tanımlanıyor. Bu katta ise ilave kamaralar, laboratuvarlar, ofisler, soğutma depoları ve araştırma alanları bulunacak. Tüm bu mekânlar, okyanusa hızlı erişim sağlanacak olan tender hizmet teknelerine yakın olacak şekilde tasarlanmış. Kurtarma amaçlı kullanımlar için bir adet ROV drone, helikopter iniş - kalkış pisti ve kurtarma tekneleri de yatın sahip olacağı özellikler arasında sayılıyor.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.