Satılık Tekneler

Ford Otosan’dan Yepyeni Bir Motor: Ecotorq Marine
26.02.2016 Ford Otosan’dan Yepyeni Bir Motor: Ecotorq Marine

Tamamı Ford Otosan’ın mühendisleri ve işgücü ile üretilen Ecotorq, CNR Avrasya Boat Show’da görücüye çıktı. 

57 yıllık geçmişinin getirdiği gelişim ve değişim ile büyük bir Ar-Ge şirketi ve başarılı bir üretim hattına sahip sanayi kuruluşu olan Ford Otosan, Ecotorq Marine’i 9.Uluslararası Avrasya Boat Show fuarında ziyaretçilerle buluşturdu.

Yollardaki gücünü denizlerde de göstermeye karar veren Ford Otosan’ın, 9 litrelik euro3 motorlarını yedek parça olarak alıp marinize eden firmalar sayesinde, piyasada gördüğümüz düşük gaz salınımı nedeniyle “Çevreci” olarak tanımlanan Ecotorq, aslında tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanmış ve üretimine 2003 yılında başlanmış. 

ecotorq

Ford motorları artık Ford Otosan güvencesiyle marine edilerek piyasadaki yerini alacak. Deniz Araçları Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı’nda tanıtılan, 20 metreden 40 metreye kadar balıkçı teknelerine hizmet vermesi planlanan, 700PS’ye kadar güç üretebilen 6 silindirli 12.7 litrelik Ecotorq motorları her hava koşulunda yüksek seyir kalitesi sağlamanın yanında, çevreci emisyonları ve yakıt ekonomisi olarak kullanımınıza en iyi şekilde hizmet edecek.

Kamyon motoru ile marin motor arasındaki en büyük fark, bilindiği üzere soğutma sistemi. Kamyonlarda kullanılan radyatörlü su soğutma sistemi yerine, marinize edilmiş motorlarda ise deniz suyu kullanılıyor. Motorun suyu, eşanjör vasıtasıyla deniz suyu kullanarak soğutuluyor.

Deniz suyu, motorun içine girmediği ve motor suyunun gezdiği yerlerde bulunmadığından dolayı motorda korozyon oluşmuyor. Motor suyu farklı yerde eşanjör vasıtasıyla soğutuluyor.

Dinamometrelerde 47 bin saat dayanım  testlerinden geçmiş ve 80 bin saatin üzerinde test edilmiş bir motor olmasının yanında, sınıfının en sessiz ve düşük titreşimli motoru. Aynı zamanda tüm dünyada geçerli emisyon regülasyonlarına uygun ( Euro 6 ), düşük egzoz gaz ve partikül salınımlı çevreci bir motor olarak pazara sunuluyor.

Ford Otosan’ın mühendisleri, “Denizlerin güzelliği bizi baştan çıkardı. Neden olmasın?” diyerek bu motoru denize uyarlamaya karar vermiş ve uzun bir AR-GE çalışma sürecinin ardından Ecotorq Marine ortaya çıkmış.

Ford Otosan, yat yarışlarına katılan iddialı yelken ekibinden sonra ürettiği motorlarla da denizlerde adından söz ettirecek.

Fikri mülkiyet hakları yüzde yüz Ford Otosan’a ait olan ve sınıfının en iyisi olma hedefiyle Ford Otosan mühendisleri tarafından geliştirilen yeni Ecotorq motorlar; ağır ticari, sanayi ve marin uygulamalarını içeren geniş kullanım alanlarını hedefliyor. YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.