Satılık Tekneler

Filipinler Başkanlık Yatı ''BRP Ang Pangulo'' Satılıyor
07.06.2016 Filipinler Başkanlık Yatı ''BRP Ang Pangulo'' Satılıyor
Filipinler başkanlık yatı BRP Ang Pangulo'nun, yeni seçilen başkan Rodrigo Duterte’nin isteği doğrultusunda satılığa çıkartılacağı belirtildi. 1958 yılında Japonya’daki Ishikawajima-Harima Heavy Industries tersanesinde üretilen süperyat, 1959 yılında Filipinler'in alacağı savaş sonrasındaki yenilenmesi için verilen tazminatın bir kısmı olarak sayıldı.

BRP Ang Pangulo

Yeni devlet başkanı Rodrigo Duterte satışa çıkartacağı BRP Ang Pangulo'nun satışından elde edeceği gelirin savaş gazilerine ve sağlık hizmetlerine harcanacağını söyledi. Ayrıca, düşük maaşlar nedeniyle yurtdışına göç etmekte olan doktorların, yaşam standartlarının geliştirilmesinde kullanılacağını açıkladı.

CNN'nin haberine göre, BRP Ang Pangulo başkanlık yatının yıllık bakım masraflarının Filipinler Deniz Kuvvetlerine 685.000 Doları bulduğu belirtiliyor. Ayrıca, yıllık bakım maliyetinin aynı boyutlardaki bir başka yata göre nisbeten daha düşük olmasına rağmen, harcanan paranın tasarruf edilecek başka konularda değerlendirilmesi amaçlanıyor.

BRP Ang Pangulo-2

Seçimlerde Duterte’nin rakiplerinden olan eski başkanlardan Cory Aquino, 1986 yılında BRP Ang Pangulo'yu 5,5 milyon Dolar etiket fiyatı ile satılığa çıkartmasına rağmen satamamıştı.

2006 yılında yatta bir yangın çıkmış ve geçirdiği refit sonrasında ismi BRP Pag-Asa. olmuştu. Ancak, 2011 yılında başkan Aquino “tarihi mirası ve Filipinler başkanlık makamının onur ve prestijini” devam ettirebilmek için, yatın adını yeniden BRP Ang Pangulo olarak değiştirmişti.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, eğer yata alıcı bulunamazsa hastanenin yüzer bir hastaneye çevrilerek Filipinlilere hizmet vereceğini söylüyor. 

BRP Ang Pangulo-3

Filipinler Deniz Kuvvetlerinden General Restituto Padilla ise yaptığı açıklamada; “Askeri ve devlet varlıklarının elden çıkartılması amacıyla, yasalarda öngörülen prosedürler var. Bu düzenlemelerin değiştirilmesi ile gereksiz varlıkların elden çıkartılması sağlanacaktır.” dedi. General Padilla ilaveten verdiği demeçte, yatın satışından elde edilecek olan gelirin çok küçük olmasına rağmen Filipinler için yararlı bir girişim olacağını söyledi. Yasal konuların çözülmesi gerekliliği nedeniyle, BRP Ang Pangulo başkanlık yatının satışının ne zaman olacağı ve fiyatı konusundaki belirsizlikler devam ediyor.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.