Satılık Tekneler

Fidel Castro’nun Gizli Süperyatı
12.12.2016 Fidel Castro’nun Gizli Süperyatı Küba diktatörü Fidel Castro'nun 25 Kasım günü 90 yaşında hayatını kaybettiği günden, cenaze törenin yapıldığı güne kadar ismi hep manşetlerde kalmıştı. Şimdi de, Jon Bannenberg’nın, Küba lideri Fidel Castro için çizdiği süperyatın projesi ortaya çıktı. Geçen haftasonu cenaze töreni düzenlenen Küba eski lideri Fidel Castro için, ünlü tasarımcı babasının arşivindeki çizimleri, oğlu Dickie Bannenberg gün ışığına çıkarttı.

Fidel Castro’nun Gizli Süperyatı

Jon Bannenberg 1972 yılının Haziran ayında Castro’nun daveti üzerine Küba’ya gitmiş, onunla tanışmış. Yapılan toplantılardaki görüş ve istekler doğrultusunda, bugün gün ışığına çıkan süperyat projeyi çizmiş. Arşivden çıkan çizimlerden de görüleceği üzere, 61 metre uzunluğundaki yat parlak kırmızı gövdeli ve kıç güvertesinde de iki adet hızlı motoryat bulunuyor.

Arşivden gün ışığına çıkan bir diğer çizimde ise, yatın gövdesi beyaz renkte görülüyor. Sürat teknesi yandan yüklemeli olarak orta güvertede konumlandırılmış ve üst yapısında gururla Küba bayrağını taşıyor. Fidel Castro'nun yatı, Küba Balıkçılık Bakanlığı Cuba Pesca vasıtasıyla planladığı ve projenin olası yapım aşamasını da bir diğer komünist ülke Polonya’da gerçekleştirmeyi planladığı ifade edildi. Ancak sonrasında ise, Polonya’daki yat inşa tesislerinde bu büyüklükte bir süperyat projesini gerçeğe dönüştürmenin imkansız olduğu için, Fidel Castro’nun planları suya düşmüş.

Fidel Castro’nun Gizli Süperyatı.

Sir Jon Bannenberg kaleme aldığı anılarında o günleri şöyle tanımlıyor; “Bu yat projesinin harika bir fikir olduğunu düşünmüştüm. Uzaklarda, Karayiplerde en başarılı şeker kamışı kesiciler ve onların aileleri için, devletlerinin başarısını sergileyecek ve onları gururlandıracak bir yat olacaktı.” diyor.

20 yüzyılın en başarılı süperyat tasarımcılarından birisi olan Avustralya doğumlu Jon Bannenberg'in, pek çoğu dünyanın en saygın tersaneleri Feadship, Lürssen ve Oceanfast tarafından üretilen onlarca tasarımı bulunuyor.

Bannenberg & Rowell tasarım stüdyosunun direktörlüğünü sürdüren Jon Bannenberg’in oğlu Dickie, babasının anısında “A Life of Design” isimli yaşam boyunca yaptığı tasarımların yer aldığı bir kitabı 2015 yılında yayınladı.
Dickie Bannenberg, Fidel Castro’nun süperyatını şöyle tanımlıyor; “Bannenberg arşivlerindeki pek çok çizimden bir tanesi Cuba Pesca, 60 metre uzunluğunda bir motoryat. İş numarası 1134 olarak, projede 1134 yazıyor. Projenin çizimlerinde yatın, hangi süperyat meraklısına veya keyif düşkünü için yapıldığına dair bir not bulunmuyor. Ancak bu yatın, Küba diktatörü Fidel Castro için çizildiğini tasarım ofisindeki herkes biliyor. Gerçekte projenin fikrinin ardında bir komünist teori yer alıyor. Görkemi ile Küba vatandaşları, işçi, namuslu şeker kamışı işleyen köylülerinin gururlanacağı görkemli bir yat yatıyor.”YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.