Satılık Tekneler

Fairline'ın borcu 9 Milyon Dolar olarak belirlendi
10.06.2016 Fairline'ın borcu 9 Milyon Dolar olarak belirlendi Geçtiğimiz yılın sonunda tedarikçilerine olan borçları nedeniyle ekonomik sıkıntıya giren İngiliz yat üretici Fairline’nın, borcunun 9 milyon doları bulduğu bildirildi. İngiliz finansal haber sitesi www.thisismoney.co.uk da yer alan habere göre, İngiliz yat üreticisi onlarca tedarikçisine olan borçları nedeniyle çöktü.

Fairline

Şirket yöneticilerinden alınan bilgilere göre, dünyaca ünlü Hintli Tata Çelik’e olan borcu da dahil olmak üzere, alacaklılara olan yaklaşık 9 milyon dolar (6.2 milyon £), çöküşünün esas sebebi oldu.

İngiltere’nin Northamptonshire kentinde faaliyetlerini sürdüren şirket, Jon Moulton’un Better Capital yatırım şirketince özel sermaye yatırımcısı Wessex Bristol’e satılmasından sadece iki ay sonra, geçen yıl Aralık ayında ekonomik krize girmiş ve iflas etmişti.

Fairline-2

Daha sonra şirket tarafından “tutkulu yat sahipleri” olarak tanımlanan, İngiltere’de yerleşik olan Rus asıllı yatırımcılarca 6,5 milyon dolar değer ile satın alınıldığı ifade edilmişti. “FRP Advisory” danışmanlık şirketinin yöneticileri toplam iş gücünün dörtte biri olan 100 civarında çalışanın işlerini koruyabilmek amacıyla, Fairline’ın varlıklarını yeni bir girişim olan “Fairline Acquisitions” şirketine satmak üzere anlaşmışlardı.

Danışmalık şirketinin mali müşavirleri tarafından yapılan incelemeler tamamlandığında ise, borcun beklenildiğinin çok çok üzerinde olduğu gerçeği orta çıktı. Raporlara göre Fairline'nın onlarca tedarikçisine olan borçlarının yanı sıra, İngiltere Vergi Dairesi olan “Revenue and Customs” borcu da 1 milyon doları aşıyor. GPS teknoloji şirketi Garmin’e borcu 100 bin dolar ve İngiliz Ulaşın kuruluşu “Department for Transport” borcu ise 65 bin dolar. 

Fairline-3

Üretime devam edebilmek için oluşturulan yeni şirket, Oundle kentindeki fabrikada operasyonları birleştirme çalışmaları yaparak Corby’deki ikinci Northamptonshire tesisi kapatmaya hazırlanıyor.

 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.