Satılık Tekneler

F1H2O Grand Prix'in Kazananı Philippe Chiappe
03.08.2016 F1H2O Grand Prix'in Kazananı Philippe Chiappe 31 Temmuz Pazar günü Portekiz’de düzenlenen F1H2O Grand Prix’ni, iki hafta önce kendi evinde düş kırıklığı yaşayan Fransız pilot Philippe Chiappe kazandı. Fransız pilot, Portekiz’in Portimao kentindeki yarışı kazanarak, kariyerinde yedinci kez birinciliğini elde etmiş oldu.

F1H2O Grand Prix

Geçen yılın dünya şampiyonu, CITC Chine takımından Philippe Chiappe, Portimao’da şampiyonada lider durumda bulunan, Team Abu Dhabi ekibinden Alex Carella ile arasındaki puan farkını kapatmayı başardı. Portekiz’deki yarış, son yılların en zorlu yarışlarından birisi oldu. Özellikle yarışın ortalarında Chiappe, Selio, Carella, Andersson ve Torrente aynı sürati yakaladılar ve uzun turlar boyunca hep aynı sırada zaman çizgisinden geçtiler. Daha sonra Carella, trim arızası nedeniyle öndeki grubun arkasına düştü ve beşinciliğe geriledi. Team Emirates ekibinden Erik Stark yarışı altıncı sırada tamamlarken, ardında ise Benavente, Al Hameli, Martalek ve Marit Stromoy ilk on yarışmacı olarak finişi geçtiler.

F1H2O Grand Prix2

Yarışta ikinciliği, sıralama turlarını kazanan Sami Selio kazandı. İki kez dünya şampiyonluğunu kazanan Finlandiyalı pilot, uzun bir aradan sonra yeniden podyumda yer alarak, bu yıl yeniden iddialı olduğunun sinyallerini verdi. Victory Team ekibi ise, bu sezon dördüncü podyum başarısını Shaun Torrente ile elde etti.


Pontondan fırtına gibi başlayan yarışta şampiyona lideri Alex Carella ve Chiappe, sıralama turlarını kazanan Selio’dan avantajı hemen başta kaptılar. Torrente ise, Jonas Andersson’un önünde dördüncülüğe yerleşti. Startta en çok kaybeden ise, Emirates Racing ekibinden İsveçli pilot Erik Stark oldu ve altıncılığa düştü.

F1H2O Grand Prix3

Carella avantajını yarışın 14. turuna kadar korumayı başardı ancak, trim sorunu nedeniyle Chiappe’nin kendisine geçmesine izin vermek zorunda kaldı. Aynı sorun bu kez yarışın 30. turunda tekrarlayınca, beşinci sıraya kadar geriledi.

1,97 km uzunluğundaki ve 48 turdan oluşan yarış, yedi şamandıralı bir parkurda düzenlendi. Chiappe son turlarda rahat bir tempo ile yarışı kazandı. İkincilik için, Torrente ile Selio arasında büyük çekişme yaşandı ve Selio tecrübesi ile ikinci sırada damalı bayrağın önünden geçti.

F1H2O Grand Prix4

Portekiz’deki yarışı kazanan CTIC F1 China ekibinden Chiappe, 42 puan ile şampiyonada lider durumda bulunan Team Abu Dhabi ekibinden Alex Carella’nın, sadece 2 puan gerisinde bulunuyor. Bu arada üçüncü sırada bulunan Shaun Torrente’nin de, 36 puanı bulunuyor. Kısace özetlemek gerekirse, şampiyonada ilk üç sıradaki pilotlar 6 puan içerisinde yer alıyorlar.

BABA Racing ekibinden Sami Selio önce sıralama turlarını kazandı, sonrasında da yarışta ikinci oldu. Çin’deki geçen yıl kazandığı podyum başarısı sonrasında, 2016 yılına şanssız şekilde başlayan ekip için Portekiz’de kazanılan başarılar ve puanlar büyük moral oldu. Shaun Torrente ise, üst üste dördüncü kez podyuma çıkarak istikrarlı performansını sürdürdü. 

F1H2O Grand Prix5

Portekiz’in Portimao kentindeki, Arade nehrinin kıyılarını dolduran on binlerce seyircinin desteklediği yerel pilot Duarte Benavente, kariyerindeki önemli başarılardan birisini elde etti. Bir diğer başarıyı ise, Thani Al Qamzi 2016 yılında kazandığı ilk puanlar ile gösterdi.

Avrupa’da bir ay içinde düzenlenen iki yarıştan sonra, UIM F1H2O Dünya Şampiyonası artık rotasını Asya’ya çevirdi. Çin Halk Cumhuriyeti’nin en kuzey doğusundaki Harbin kenti, 2 - 4 Eylül tarihlerinde şampiyonaya ev sahipliği yapma hazırlıklarına başladı.

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder