Satılık Tekneler

Extreme Sailing Series’de tarihi kaza
06.05.2014 Extreme Sailing Series’de tarihi kaza

extreme sailiing crash

Land Rover Extreme Sailing Series’in üçüncü ayağı inanılmaz bir kazaya sahne oldu. Sekiz yıllık geçmişe sahip Extreme Sailing Series tarihindeki en büyük kaza olarak adlandırılan çatışma, son gün Alinghi ile Red Bull Sailing Team arasında yaşandı. Kazaya rağmen Alinghi haftanın galibi olmayı başardı.

Olimpik yelken şehri Qingdao’da gerçekleşen Extreme Sailing Series 3. Ayak yarışları, şehrin ün kazanmış belirsiz ve sert rüzgarlarında gerçekleşti. Rüzgar şartlarının tehlike yaratabilecek şekilde şiddetli ve değişken olması sebebiyle filo 6’şarlı iki gruba bölündü. Yarışların son gününde filonun kalanına büyük bir puan farkı açan Alinghi katamaranına starta 10 saniye kala Red Bull Sailing Team ‘T-bone’ oldu. Çatışma sonucunda her iki ekip yarış dışı kaldı ancak kazaya kadar topladığı puanlar Alinghi’ye yetti ve İsviçre ekibi 3. Ayağın galibi oldu.

extremesailing-crash

Yarışlarda rüzgar zaman zaman 25 knot’ın üzerine çıktı. Haftaya damgasını vuran teknelerden biride Realteam idi. Zorlu hafta süresince başını beladan uzak tutarak istikrarlı sonuçlar almayı başardı ve yarış haftasını ikinci olarak kapattı. Genç bir ekibe sahip olan Emirates Team New Zealand’da ilk günden itibaren ön grubun peşini bırakmadı. Son gün üçüncülük için The Wave, Muscat ile kapışan Emirates rakibini başarılı bir şekilde kolladı ve podyumda üçüncü basamağı haketti. The Wave, Muscat dördüncü oldu.

Uzun sure akıllarda kalacak olaylara ve mücadeleye sahne olan Qingdao 3. Ayak’ın ardından Extreme 40 filosunun durağı Rusya olacak. Saint Petersburg’da yapılacak yarışlar 26 Haziran’da start alacak.

Extreme Sailing Series’de tarihi kaza

Yapılan 32 yarış ile sona eren Land Rover Extreme Sailing Series 3. Ayak Qingdao genel klasmanı şöyle:

1. Alinghi (SUI) Morgan Larson, Anna Tunnicliffe, Pierre-Yves Jorand, Nils Frei, Yves Detrey 178 puan.?

2. Realteam by Realstone (SUI) Jérôme Clerc, Arnaud Psarofaghis, Denis Girardet, Bryan Mettraux, Thierry Wassem 168 puan.?

3. Emirates Team New Zealand (NZL) Peter Burling, Glenn Ashby, Blair Tuke, Jeremy Lomas, Edwin Delaat 160 puan.?

4. The Wave, Muscat (OMA) Leigh McMillan, Sarah Ayton, Pete Greenhalgh, Kinley Fowler, Nasser Al Mashari 159 puan.?

5. Gazprom Team Russia (RUS) Igor Lisovenko, Paul Campbell-James, Alister Richardson, Pete Cumming, Aleksey Kulakov 140 puan.?

6. Oman Air (OMA) Rob Greenhalgh, Tom Johnson, Kyle Langford, Hashim Al Rashdi, Musab Al Hadi 133 puan.?

7. J.P. Morgan BAR (GBR) Ben Ainslie, Nick Hutton, Paul Goodison, Pippa Wilson, Matt Cornwell 129 puan.?

8. Groupama sailing team (FRA) Franck Cammas, Sophie de Turckheim, Tanguy Cariou, Thierry Fouchier, Devan Le Bihan 128 puan.?

9. Red Bull Sailing Team (AUT) Roman Hagara, Hans-Peter Steinacher, Mark Bulkeley, Nick Blackman, Stewart Dodson 126 puan.?

10. SAP Extreme Sailing Team (DEN) Jes Gram-Hansen, Rasmus Køstner, Thierry Douillard, Peter Wibroe, Nicolai Sehested 125 puan.?

11. Team Extreme Qingdao (CHN) Mitch Booth, Zhang Yiran, Liu Xue, Nick Moloney, Freddie White 111 puan.?

12. GAC Pindar (AUS) David Gilmour, Troy Tindill, Ed Smyth, Sam Newton, Alexandra South 98 puan.
http://www.extremesailingseries.com/

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder