Satılık Tekneler

Extreme 40’ların İstanbul yarışını The Wave, Muscat kazandı
05.10.2015 Extreme 40’ların İstanbul yarışını The Wave, Muscat kazandı
Extreme Sailing Series’in sondan bir önceki ayağı olan İstanbul etabı, geçtiğimiz hafta sonu sona erdi. Dört gün boyunca devam eden yarış haftasına, dünyanın en iddialı katamaran ekipleri katıldı. Türk ekip Team Turx’ün de mücadele ettiği yarışlar, İstanbul’da Haydarpaşa açığında yapıldı. Kazanan Ummanlı The Wave, Muscat ekibi oldu.

extreme -sailing-series

Haftaya damgasını vuran olayların başında şüphesiz ilk iki gün esen sert rüzgarlar geldi. Yarışların ikinci gününde Red Bull’un direk kırması ve günün kalan 7 yarışında start alamaması haftanın ‘extreme’ olaylarından ilkiydi. Land Rover ana sponsorluğunda düzenlenen ve Yandex desteği ile gerçekleştirilen Extreme Sailing Series İstanbul ayağında, normal yarış programına ek olarak bir ‘gösteri’ yarışı da düzenlendi. Gemi trafiğine kapatılan İstanbul Boğazı’nda Anadolu Hisarı’ndan Sarayburnu’na kadar yarışan Extreme 40 filosunda, Türk ekip Team Turx 25,5 knot sürat ile hız rekoru kırdı. 

İlk yarıştan itibaren 7. İstanbul ayağını lider olarak götüren ve dört günde yapılan 31 yarışın sonunda galibiyeti elde eden The Wave, Muscat İstanbul ayağını adeta domine etti. Yarışlarda asıl mücadele ise ikincilik kürsüsü için yaşandı. Stevie Morrison dümenciliğinde yarışan Oman Air, çift puanlı son yarışta birinci olarak İstanbul ayağını ikinci sırada bitirmeyi başardı. SAP Extreme Sailing Team ise üçüncü oldu. Hafta boyunca 25 kez podyumda finiş gören The Wave, Muscat, bu etkileyici performansı ile ‘Land Rover Above and Beyond Award’ isimli üstün performans ödülünü kazandı.

extreme -sailing-series-1

Edhem Dirvana ve Mitch Booth eş dümenciliğinde yarışan Team Turx ise, Rus ekip Gazprom Team Russia’yı geride bırakarak 31 yarışlık haftada 7. oldu. 

Extreme Sailing Series 2015 sezonunun son ayağı ise 10-13 Aralık tarihlerinde Sydney, Avustralya’da gerçekleşecek. 

7. Ayak İstanbul yarışları, puan tablosu:

1. The Wave, Muscat (OMA) Leigh McMillan, Sarah Ayton, Pete Greenhalgh, Ed Smyth, Nasser Al Mashari 273 puan.
2. Oman Air (OMA) Stevie Morrison, Nic Asher, Ted Hackney, Ed Powys, Ali Al Balashi 239 puan.
3. SAP Extreme Sailing Team (DEN) Jes Gram-Hansen, Rasmus Køstner, Thierry Douillard, Mads Emil Stephensen, Brad Farrand 230 puan.
4. Lino Sonego Team Italia (ITA) Enrico Zennaro, Pierre Pennec, Nevio Sabadin, Stefano Rizzi,Tom Buggy 201 puan.
5. GAC Pindar (GBR) Chris Draper, Adam Minoprio, Seve Jarvin, James Wierzbowski, Tyson Lamond 188 puan.
6. Red Bull Sailing Team (AUT) Roman Hagara, Hans-Peter Steinacher, Lionel Vaucher, Shaun Mason, Stewart Dodson 183 puan.
7. Team Turx (TUR) Mitch Booth, Edhem Dirvana, Selim Kakis, Diogo Cayolla, Pedro Andrade 167 puan.
8. Gazprom Team Russia (RUS) Igor Lisovenko, Pavel Kalinichev, Pavel Karachi, Alexander Bozhko, Aleksey Kulakov 156 puan.
 
www.extremesailingseries.com

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder