Satılık Tekneler

Evcil Hayvanlar ile Seyir
01.03.2014 Evcil Hayvanlar ile Seyir
Evcil Hayvanlar ile Seyir Kediler ve köpekler tekne yaşantısına oldukça iyi uyum sağlarlar.  Bazen hayvanlar insanlardan daha iyi seyir arkadaşı olurlar.  Siz korku içindeyken onlar çoğunlukla neşelidir ve en keyifli seyirlerde bile kaçınılmaz olan can sıkıntısı ve yalnızlık duygularını altetmeye yardımcı olurlar. Herhangi bir evcil hayvanla yola çıkmadan önce bazı basit hazırlıklar yapmak gerekir. 


Bavul hazırlarken:

Evcil hayvan dostunuzun en sevdiği yatağını ya da battaniyesini yanınıza alın.  Ayrıca kağıt havlular, dostunuzun tarağı ya da fırçasını, mama ve  oyuncaklarını almayı unutmayın.  Köpekler için bir çomak ya da top yeterlidir.  Kediler lazer ışığını kovalamaya bayılır ama bunu güvertede yapmamaya özen gösterin!  Elastik bir ipin ucuna bağlı püsküllü oyuncaklar da iyi fikirdir.  Kediniz sizden daha fazla egzersiz yapacaktır.

Evcil Hayvanlar ile Seyir  Sağlık:

Hayvan dostunuzun sağlığı tekne hayatından olumsuz yönde etkilenebilir ve yakından takip edilmelidir.  Sindirim sistemi sorunlarını önlemek için her zaman kullandığınız mamadan yeteri kadar bulundurmalısınız.  Bu özellikle ileri yaştaki köpekler ve çoğu kediler için önemlidir.  Yola çıkmadan önce veterineriniz kapsamlı bir muayene yapmalı.  Bazı ülkeler sağlık sebeplerinden ötürü evcil hayvanları karantinaya almaktadır.  Ziyaret edilecek ülkelerin bu konudaki yönetmeliklerini önceden araştırmak akıllıca olacaktır.

 

Künyeler:

Ziyaret edeceğiniz çoğu limanda evcil hayvanınızın her an kontrolünüzde olması istenecektir ve çoğu yerde de hayvanınızın tuvalet gereksinimleriyle ilgili yasalar vardır.  Bu yüzden tasma bulundurmayı ihmal etmeyin.  Dostunuzun kimliğini belirlemek için boyun tasmasına takılan ve teknenizin adı ve limanı, sizin adınız ve telefon numaranız gibi bilgileri içeren bir künye yaptırın.  Ayrıca veterinerinize evcil hayvanınızın kafa derisinin altına yerleştirilen ve kimlik bilgilerini içeren bir çip de taktırabilirsiniz, ama künye firari dostunuzun size geri getirilmesi için çok daha hızlı bir yoldur. Yeni bir limana bağlanırken evcil hayvanınızın etrafı araştırmak için firar etme ihtimali yüksektir.  Bu yüzden onu kamaraya kilitlemeniz ya da bağlamanız gerekebilir.

Evcil Hayvanlar ile Seyir Denize Düşme:

Can yelekleri kedilerin hareket kabiliyetini engellediği için tavsiye edilmez.  Bazı kişiler köpeklere can yeleği takar ama genelde verdiği sıkıntı faydasından daha büyüktür.  Genel olarak evcil hayvanlarda can yeleği kullanımının yaygın olmadığını söyleyebiliriz.  Hayvan dostunuza denizciliğin birinci kuralını öğretin: Denize düşme!  Kediniz denize düşerse tırmanması için eski bir halıdan kesilmiş bir şerit ve yeterli büyüklükte bir kepçe bulundurun.


Kedilerle Seyir

Uzun bir seyire hazırlanırken kedinizi ilk defa tekneye getirecekseniz bazı hazırlıklar yapmanı gerekecektir.  Kaymayan bir yüzeyde devrilmeyecek bir kapta içme suyu bulundurmaya özen gösterin.  Kedi tuvaletinin sabitlenmiş ve kumunun dolu olduğundan emin olun.  Kedinin girebileceği delikleri, özellikle makina dairesine girebileceği açıklıkları bloke ettiğinizden emin olun.  İlk binişinde kediniz tekneyi köşe bucak inceleyecek ve sizin bulamadığınız bazı açıklıkları bulacaktır.  Bir müddet ortadan kaybolabilir ama merak etmeyini kediler hep geri döner, özellikle yemek zamanı.

Evcil Hayvanlar ile Seyir

Kedi Tuvaleti

Kedilerin tuvalet alışkanlıkları onları daha sorunsuz seyir arkadaşları kılar.  Kedi kumunu teknenin ortasına yakın bir yerde ayak altında olmayan bir köşede bulundurun.  Yalpada dökülmeyecek ama boşaltmak için kolayca çıkarılabilecek bir şekilde sabitleyin.  Altına koyacağınız kaymaz bir paspas faydalı olacaktır.  Topaklanan kedi kumu daha az atık oluşturduğundan ve kullanımı daha ekonomik olduğundan tercih edilmelidir.  Ama dikkat edini suyla temas ettiğinde betonlaşır.  Bu yüzden dökülünce hemen temizlemeniz sintine pompanızın tıkanmasını engelleyecektir.Deniz Tutması:

Çoğu kedi tekne hayatına alıştıktan sonra bile deniz tutması sorununu yaşar.  Bu genellikle sallantı başladıktan kısa bir süre sonra olur ve mümkünse birisi kediyle ilgilenmelidir.  Yalpa ve sallantı beklentisi olan seyirlerde önlem almakta fayda vardır.  Öncelikle böyle zamanlarda kedinize çok az mama vermelisiniz (su verebilirsiniz).  Kedinizin sıkıntısını minimize etmek için sallantı başlamadan ona teknenin en az sallanan orta bölgesinde içinde kendini rahat ve güvende hissedeceği bir “mağara” yaratın.  Böylece kediniz hastalansa da aynı yerde kalacaktır.  Kedi kafesiniz yoksa bulduğunuz kutu vs. gibi herhangi bir malzemeyi kullanarak ona bir yuva yaratın.  Kediler kusmadan önce acı acı miyavlayarak sizi uyarırlar ve bunu yapmak için genelde teknenin en ücra köşesini seçerler.

Evcil Hayvanlar ile Seyir

Ayrıca tırmanabilmesi açısından kedinizin tırnaklarını kesinlikle aldırmayın.  Uygun bir köşeye kediotu ile cazip hale getirilmiş bir halı parçası sabitlerseniz kediniz tırmalamak için bunu kullanmaya alışacaktır.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.