Satılık Tekneler

Espen Oeino’dan 182 Metrelik Tasarım
02.05.2017 Espen Oeino’dan 182 Metrelik Tasarım Fincantieri Group’un ticari gemi tersanesi VARD; 181,6 metrelik araştırma gemisi REV'in yapımı için kontrat imzaladı. Dünyaca ünlü tasarım stüdyosu Espen Oeino’yla işbirliği içindeki VARD tarafından ortaya çıkarılan geminin tasarım geliştirme safhalarında, Norveçli sahibi Kjell Inge Rokke ve ailesi de katkı sağladı. 

REV

Geminin yapımının birden çok adımda gerçekleşeceği bildirildi. İlk etapta gövdesi, VARD’ın Romanya Tulcea’daki tesislerinde inşa edilecek. Ardından firmanın Brattvaag, Norveç’deki tesislerine nakledilecek olan gövde, kalan inşa ve montaj çalışmalarıyla burada tamamlanacak. Sahibine teslimatının ise, 2020 yazında gerçekleşmesi planlanıyor. 

180 metreden fazla boyuyla dikkat çeken REV, dünya çapında keşif aktiviteleri için tasarlandı. Gemi, araştırmacılar ve denizcilik uzmanları tarafından kullanılacak. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek olan çalışmalar, okyanuslardaki iklimsel değişiklikler ve kritik sorunların köklerini bulmak amaçlarını güdecek. Bu tip amaçlara hizmet etmek üzere tasarlanmış olan REV’in, son derece verimli ve çevreci bir biçimde tasarlanmış olması sürpriz değil. Dar gövde çizgisi ve verimli biçimde dalga yaran ampul burnu, yakıt tüketimini minimuma indirgiyor. Ek olarak enerji geri dönüştüren dümen sistemi ve egzoz temizleme donanımını sunan batarya paketi, REV’in çevreci karakterini oluşturan temel unsurları olarak karşımıza çıkıyor. 

REV.

REV, 22 metre genişliğe ve 5 metrelik su kesimine sahip. Su hattının üzerinde de 40 metre yüksekliği bulunan gemi, 16 bin groston hacim sunuyor. Çift 2400 eKw Caterpillar makineyle donatılacak olan REV, yarı dolu ağırlığıyla 17 knot sürate çıkabilecek. Geminin durmadan katedebileceği menzil ise, 21.120 deniz mili. 

Araştırma modundayken 60 bilim adamı ve beraberinde 40 mürettebatın konaklayabileceği gemi, lüks keşif gezilerinde ise 36 misafir ve 54 mürettebat kapasitesi sunacak. 
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.