Satılık Tekneler

Esenyacht - Troy projesi yenilendi
05.05.2016 Esenyacht - Troy projesi yenilendi
Esenyacht’ın Bodrum’daki tersanesinde üretimine devam edilmekte olan Troy süperyat projesinin, yenilendiği bilgisine ulaşıldı. 2009 yılında Türk girişimci Kadir Esen tarafından kurulan tersanenin ilk ürettiği süperyat, 2011 yılında tamamlanan 36 metre uzunluğundaki yelkenli Glorious. Halen üretimde olan ve henüz satılmayana yelkenlinin, Esenyacht tersanesinde son eksiklerinin kısa süre içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

Esenyacht - Troy

Tersane beş yıl önce tamamladığı Glorious yelkenlinin sonrasında, ikinci süperyatlarının üretimine 2012 yılında başlamıştı. Tasarımını Dykstra Naval’ın yaptığı 47,25 uzunluğundaki yeni yelkenliye Troy ismi verilmiş. Esenyacht üretimine başladığında yelkenliyi 2015 yılında tamamlamayı hedeflemişti ancak, tersanenin verdiği bilgiye göre yelkenlinin kalitesinin geliştirilmesi amacıyla üretim planı değiştirilmiş.

Tersanede tamamen kendi olanakları ile üretilmesi konusuna odaklanılan Troy'un, kompozit direk ve salmasının üretimin de başlangıçta bazı sorunlar ortaya çıkmış. Esenyacht, konusunun uzmanı Nicholas Beadle rehberliğinde sorunun üstesinden gelerek başarıyla direği tamamlamış ve endüstrinin uzmanlarından Gurit tarafından yapılan üretimin kalitesi takdirle karşılanmıştır.

Esenyacht - Troy-2

Üzerinde çalışmaların devam ettiği 9,8 metre genişliğindeki 155’ keç yelkenli teknenin, iç dekorasyonunun bir kaç hafta içerisinde tamamlanması planlanılıyor. 63 metre uzunluğundaki karbon fiber direğin ise, imalatının son aşamalarına gelinmiş durumda. Direğe teknik sistemlerin montajına devam ediliyor.

Aslında şirket için bu zorlu ve maliyetli iş, önemli bir ayrıcalık haline de dönüşmüş durumda. Üretim sürecinde elde edilen bilgiler doğrultusunda firma kompozit yapı ve parçalar üreterek, bu ürünleri pazara satmak gibi karmaşık bir hedefe odaklanmış durumda. Bu plan Troy yelkenli yatının tamamlanması sonrasında devreye alınacak. Ancak, yeni operasyon bir başka firma, Esen Kompozit üzerinden yürütülecek.

Esenyacht - Troy-3

Tim Saunders Yacht Design (TSYD) tarafından iç ve dış dekorasyon projeleri çizilen yelkenlinin, halen yat sahibine ait süit kamarasının tefrişatı yapılmakta. Troy'un 2016 yılının yaz aylarının sonunda denize indirilmesi planlanıyor. Daha sonra ise, deniz testleri yapılacak ve eğer bir alıcı bulunabilirse, en geç yıl sonunda teslim edilmesi yönünde planlaması yapılmış durumda.

Esenyacht - Troy-4 Esenyacht - Troy-5

Yelkenlide bir adet 1.000 HP gücünde Caterpillar Inc - C32 Acert motor da bulunacak. 20.000 litre yakıt kapasitesi olan yatın temiz su kapasitesi ise, 10.000 litre. Deniz testleri sonrasında Troy'un performans bilgileri netleşecektir.Esenyacht, Troy projesinin tamamlanması sonrasında, motoryat üretimine başlamayı düşünüyor. Mannerfelt Design Team tarafından tasarımı yapılan yarı deplasman motoryat Taurus'un projesi tamamlanmış durumda.

www.esenyacht.comYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder