Satılık Tekneler

Energy Observer Katamaran
23.01.2017 Energy Observer Katamaran %100 Yenilenebilir enerjiyle çalışan katamaran, dünya turuna çıkıyor. Energy Observer isimli yat, yenilenebilir enerjiden alacağı güç ile dünyayı dolaşmaya hazırlanıyor. 

Energy Observer

Energy Observer
, tarihi dünya turuna hazırlanıyor. 6 yıl sürecek yolculukta güneş ve rüzgar enerjisi haricinde, bir de deniz suyunu hidrojene çeviren yakıt bataryası kullanılacak.

Energy Observer.

Hiçbir şekilde fosil yakıt kullanılmayacağı için karbon monoksit açığa çıkarmayan yat, Fransa’nın kuzey batısında bulunan Britanny şehrinde, 50 kişilik bir ekip tarafından hazırlanıyor. Energy Observer kaptanı Victorien Erusard: “Energy Observer, teknolojiye adeta bir meydan okumadır. Güneş enerjisi gücünü kullanarak hareket eden ve Fransa’da üretilen bu tekne, tamamıyla doğal yenilenebilir enerji kullanarak, dünya turunu başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan yapabilecektir.” dedi.

Energy Observer.. Energy Observer,

30 metrelik katamaran tipi yatta güneş panelleri, rüzgar türbini ve hidrojen yakıt-batarya sistemi bulunmaktadır. Energy Observer, daha önce yarışlarda kullanılan bir sürat teknesinin gövdesi kullanılarak inşa edilmiş. Teknenin tasarım aşaması üç yıl sürmüş. Teknenin boyutu aynı kalmış ancak, ağırlığı iki kat artmış. Energy Observer, şu anda 20 tonluk bir ağırlığa sahip. 30 metre uzunluğundaki katamaran projesinin başlangıcı da bir geri dönüşüm projesi: Okyanus aşırı yarışlara katılan Enza yelkenlisinin, Yeni Zelanda’dan alınarak yeniden hayata döndürülmesi olarak tanımlanıyor.

Energy Observer...

Yaklaşık 50 denizci, mühendis ve mimardan oluşan bir ekip, Fransa’daki St.Malo’da teknenin 2017 yılında başlayacağı dünya turu öncesindeki son hazırlıklarını tamamlıyor. İddialı projesi, sadece güneş enerjisi kullanarak dünyayı dolaşan Solar Impulse uçakları sonrasında tüm dünyada büyük heyecan uyandırdı.''Energy Observer'' katamaranı, gezisi sırasında dünyanın en sembolik yerlerine, adalarına, tehlike altındaki eko sistemlerin olduğu noktalara ve 'Dünya Mirası' olarak tanımlanan yerleri ziyaret edecek ve yaklaşık 50 ülkeye uğrayacak. Ayrıca, sürdürülebilir kalkınma konulu uluslararası önemli etkinliklere de katılacak. Teknenin yapacağı dünya turu, kameraya kaydedilerek bir belgesel de yapılacak.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.