Satılık Tekneler

Emrah Önemli, ''The International Yacht and Aviation Design Awards'' Ödülünü Kazandı
24.05.2016 Emrah Önemli, ''The International Yacht and Aviation Design Awards'' Ödülünü Kazandı
Başarılı tasarımcı Emrah Önemli, 40 metre üstü konsept projeler kategorisinde 2016 yılının “The International Yacht and Aviation Design Awards” ödülünü kazandı. Kendisini üst üste gelen bu önemli ödüllerden dolayı kutluyoruz.

Yatvitrini.com okuyucularıyla 2015 yılının Ağustos ayında paylaştığımız Pearl 63 konsept projesi ile, Emrah Önemli'nin “The International Yacht and Aviation Design Awards” tasarım yarışmasında finale kaldığı geçtiğimiz ay duyurulmuştu.

Pearl 63

20 Mayıs 2016 Cuma gecesi, İtalya’nın Venedik şehrindeki süper lüks Belmond Hotel Cipriani’nin salonlarında, endüstrinin ileri gelenlerinin katıldığı törenle “The International Yacht & Aviation Awards” ödülleri başarılı tasarımcıların ellerinde yükseldi.

Emrah Önemli Pearl 63 projesi ile, 22 Nisan 2016'da “A' International Design” tasarım yarışmasında “Yat ve Deniz araçları Tasarım Kategorisinde” prestijli Gümüş A’ Tasarım Ödülü sahibi olmuştu.

Pearl 63-2

The International Yacht & Aviation Awards ödülleri, İngiltere’nin önde gelen iç tasarım dergisi olan “design luxe et al” tarafından düzenleniyor. Derginin bu ödül organizasyonunu düzenlemesindeki amaç; tasarımlar üzerine yorum yapmak, yetenekleri keşfetmek, başarılı tasarımları övmek, kısaca sektördeki herkese eşit fırsat yaratmak olarak tanımlanıyor.

“The International Yacht & Aviation Awards” ödüllerinde kazananlar, bir jüri heyetinin verdiği oylar ile belirlenmiyor. Finale kalan başarılı tasarımcılar online olarak ilan ediliyorlar. Endüstrinin profesyonellerinin yanı sıra, “design et al” dergisinin aboneleri, yat sahipleri ve müşterilerin oyları ile kazananlar belirleniyor.

Emrah-Önemli

Bu sıra dışı ve çarpıcı tasarımı oluşturmanın temel amacı, zaman içinde ortaya çıkan tüm tasarım trendlerinden etkilenmeyecek, ölümsüz bir tasarım oluşturmak.  Bu vurguyu elde edebilmek için, yüzeylerdeki geçişlerde yaratılan çizgilerde, çağdaş örneklerdeki keskin veya klasik tasarımlardaki yumuşatılmış çizgiler gibi durmayan bir tasarım oluşturulmuş. 

Konsept proje sadece 63 metre olmasına rağmen uzaktan, sanki 80 - 100 metre uzunluğunda bir süperyat olarak algılanıyor. Bunu elde edebilmesinde en önemli tasarım farklılığı, muhtemelen gövdesinin içine yumuşatılmış çizgilerle gömülen üst yapısı olabilir.

Pearl 63-3

Süperyat, sahibinin istemiş olduğu gizliliği başarı ile sağlıyor. Belki de bunu başarmak için en önemli tasarım öğesi, master kamaradaki yerden tavana kadar olan pencerelerin kaydırılarak balkon şekline dönüşmesi. Ve böylece kanatlardan oluşan büyük ve özel bir alan oluşturulması. Bu özellik sayesinde yat sahibi, mürettebattan ve yatındaki diğer misafirlerden uzakta deniz keyfini sürebilecektir. Arzu ederse bu alanı açık havada dinlenme mekanı olarak da değerlendirebilecektir.

Kazandığı ödül sonrasında tasarımcı Emrah Önemli; “Arkadaşlar sizlerinde desteğiyle, The International Yacht and Aviation Design Awards 2016'yı kazandım. Başta Katja Önemli, Kerem Yokuva ve Kafkas Deda olmak üzere, beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim.” dedi.YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.