Satılık Tekneler

Elektrik Kesildi Hayat Durdu!
01.04.2015 Elektrik Kesildi Hayat Durdu!
Türkiye genelinde elektrik kesintisiyle büyük kaos yaşandı. Yat ve tekne üretiminde de elektrik kesintisinin zararı büyük oldu. Pek çok işletme neredeyse kepenk indirdi. Otomotivden tekstile maliyet büyük. Makineler de hasar gördü. 8 saatlik elektrik kesintisinin faturası 1 milyar doları aştı. Sadece sanayi üretiminde maliyet 800 milyon dolar.

Elektrik kesintisi ekonomiye de büyük fatura çıkardı. Ulaşım büyük ölçüde durdu, para çekmek isteyenler bankamatik önünde kaldı, birçok kamu kuruluşunda işlemler durdu. Alışveriş merkezlerinde jeneratör vardı ama bir günlük mazot ücreti AVM'lerde 50 bin liraya ulaştı.

Elektrik Kesildi Hayat Durdu!

Türkiye'yi felç eden elektrik kesintisi ile yaşamın her yerinde olduğu gibi sanayide çarklar durdu. Tekstil sektörü de makine kapattı ve maliyetlerinin 200 milyon dolar olduğunu belirttiler. Restoran ve cafeler hizmet veremedi. Elektrikli cihazlar, soğukta kalması gereken yiyecekler, tatlılar, şarjı biten POS makineleri büyük sorundu. 

Elektrik kesintisi, üretimin sekteye uğramasıyla birlikte milyonlarca dolarlık makinelere de zarar verdi. Uluslararası Ekonomi Enerji Birliği, karşılanmayan enerjinin değerinin 6.3 milyon lira olarak belirtti. 
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, bugün TÜİK'in 2014 yılına ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladığını belirterek;"Türkiye'nin bir yıllık milli gelir üretimi 800 milyar dolar. Bunu 365 güne bölelim, günlük üretimi 2.2 milyar dolar oluyor. Böylece elektrik kesintisi nedeniyle 1 saatte Türkiye'nin yaşadığı üretim kaybı yaklaşık 100 milyon dolar oluyor" dedi.

Elektrik Kesildi Hayat Durdu! -1

Kesinti Türkiye’nin 80 ilinin üretim kabiliyetini etkiledi. Kendi elektrik üretim tesisi olmayan organize sanayi bölgelerinde fabrikalar çalışmadı.Türkiye genelinde öncelikle 38 ilde sabah saatlerinden itibaren yaşanan elektrik kesintisinde, en büyük yarayı sanayi aldı. 
 
Enerji Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin neredeyse tamamını etkileyen elektrik kesintisinin neden kaynaklandığına ilişkin ilk bulgulara göre, önce İzmir’de bir santralin devre dışı kaldığı, bunun da domino etkisi yarattığını söylediler.

Elektrik Kesildi Hayat Durdu! -2

Elektrik kesintisi nedeniyle otomotiv fabrikalarında üretim 1 vardiya durdu. Bu da günde yaklaşık 5 bin adet aracın üretildiği otomotiv sektöründe, 2 bin araçlık kayıp anlamına geliyor. Ayrıca elektrik kesilmeden önce üretim aşamasında olan araçlarda hurda oldu. Böylece toplamda yaklaşık 2 bin 500 adet araç dün elektrik kesintisi nedeniyle üretilemedi.

Elektrik kesintisi tekstil ve hazır giyim üretimini de vurdu. Sektörde faaliyet gösteren fabrikalarda üretim durdu. İşçiler evlerine gönderildi. Fabrikalar dün tam anlamıyla kapalı kaldı. Sektör temsilcileri tekstil, hazır giyim ve konfeksiyonda üretim kaybının 200 milyon doları bulduğunu belirtti.
 
yatvitrini.com

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder