Satılık Tekneler

Ege, Ölüm Denizi Oldu!
29.01.2016 Ege,  Ölüm Denizi Oldu!
2015 yılını kayıpla kapatan turizmin ardından, 2016’da da gidişatın iyi olmayacağı işaretleri Egeli iş adamları arasında tedirginlikler oluşturuyor. Bölgenin düşüşe geçen turizm rakamları ve kruvaziyer iptalleri, Deniz Ticaret Odası toplantısında ele alındı. Türkiye genelinde yaşanan terör olayları gerekçe gösterilerek iptal edilen kruvaziyer seferleri sonrasında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bir turizm zirvesi gerçekleştirildi.  Almanya’da düzenlenen Boot Düsseldorf 2016 Fuarı’nın ardından Kocaoğlu ile görüşen işadamları; “Kruvaziyer sektörünün en önemli buluşması olan Miami Kruvaziyer Fuarı’nda, bu yıl da yer alacağız. Kruvaziyer turizminde bugünden yapılacak çalışmanın sonucu ancak iki yıl sonra alınabiliyor. Dolayısıyla tanıtıma ara vermeden devam etmek zorundayız. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile önemli bir toplantı düzenlendi. Toplantıda kruvaziyer turizmindeki iptaller sonrası yapılacaklar ele alındı. İnşallah, Boot Düsseldorf ve sonrasında Miami Kruvaziyer Fuarı ve yapılacak diğer çalışmalar, turizme bir nebze de olsa bereket getirir” diye konuştular. 

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, terör olaylarının bir an önce son bulması gerektiğini bir kez daha dile getirdi. Ege Denizi’nde yaşanan mülteci faciaları için ise, Öztürk; ”Bölgemizdeki çatışma, ülkemizdeki gelişmeleri değerlendirdiğimizde Suriyeli mültecilerin dramı hepimizin yüreklerini yakıyor. Ticaret ve turizm denizi olan Ege, ölüm denizi haline dönüştü. Umarız artık bu ölümler bir an önce son bulur” dedi. Suriye’deki iç karışıklığın ardından, yurtlarını terk edip Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine geçiş yapmak isteyen kaçaklar, yaşanan yüzlerce ölüm olayına rağmen bir türlü Avrupa sevdasından vazgeçmiyorlar. Sahil Güvenlik Komutanlığı kayıtlarına göre, Türkiye'de son 13 ayda 336 kişi yasa dışı yollarla, deniz üzerinden Yunanistan'a geçmek isterken hayatını kaybetti. Özellikle Ege Denizi'nde en sık yaşanan düzensiz göç olaylarında, hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artarken, 2016 yılının sadece Ocak ayının ilk 3 haftasında 57 göçmen denizlerde hayatını kaybetti. 

Bölgedeki işadamları, yat turizminde Amerika bayraklı yatların, terör güvenliği gerekçesiyle Türk sularını terk etmeleri uyarısı geldiğine dair bilgilerin gerçek olmadığını söylediler. Kruvaziyer turizmindeki düşüşe karşın, yat turizminde daha fazla kazancın olduğuna dikkat çekerek, turizmin her şeklinin çok önemli olduğunu belirttiler. Bir kruvaziyer yolcusunun bıraktığının 30 katını, yat turizminin verdiğine işaret edildi. Bölgede 43 tane turizm işletmeli marinanın bulunduğu ve her birinin yüzde 110 kapasiteyle çalıştığı açıklandı. 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.