Satılık Tekneler

Dünyanın İlk Gemi Tüneli
08.03.2017 Dünyanın İlk Gemi Tüneli Norveçli yetkililer, dünyanın ilk gemi tüneli projesi için yeşil ışık yaktı. Norveç’in en tehlikeli sularını baypas eden tünel projesini, Norveç hükümeti finanse edecek. 

Dünyanın İlk Gemi Tüneli

Stad Yarımadası’nın en dar kısmından açılacak olan gemi tüneli 1,7 kilometre uzunluğunda, yüksekliği 37 metre, genişliği ise 26,5 metre olarak inşa edilecek. Kayalıkların delinerek açılacağı tünel projesi, aslında gemilerin rotasını pek de kısaltmıyor. Hatta yarımadayı dönmek için, gerekli seyir süresi tünelle neredeyse aynı zamana tekabül ediyor. Tünelin yegane amacı, gemilere güvenli seyir imkanı sunmak. 

Dünyanın İlk Gemi Tüneli

Dünyanın en tehlikeli suları olarak nitelendirilen Stadhavet Denizi, Kuzey Denizi ve Norveç Denizi bölgesinde yer alıyor. Bu bölge, Norveç kıyılarında seyreden gemiler için büyük tehlike arz ediyor. Bölgede yılda ortalama 100 fırtına çıkıyor ve rüzgar, akıntı, dalgalar kombinasyonuyla denizcilerin hayatını hayli zorlaştırıyor. Raporlara göre, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bölgede 33 denizci yarımadayı dönerken hayatını kaybetti. 

Dünyanın İlk Gemi Tüneli..

Norveç hükümeti proje için 2,7 milyar dolarlık fon oluşturulacağını bildirdi. İki fazdan oluşacak olan fonlama 2018’de başlayacak ve 2029’a kadar sürecek. Proje süresince tünel açılacak olan dağdan, yaklaşık 3 milyon metreküp kaya çıkarılacağı belirtildi. 

Dünyanın İlk Gemi Tüneli,


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder