Satılık Tekneler

Dünya'nın En Saygın Yat Kulübü - Monaco Yacht Club
17.12.2014 Dünya'nın En Saygın Yat Kulübü - Monaco Yacht Club
Dünya'nın en saygın yat kulübü olarak kabul edilen Monaco Yacht Club yeni binasının kapılarını geçen yaz açtı. Kulüp açısından tarihi bir önem taşıyan açılışı veliaht prensi Albert II ile ailesi, binanın mimarı ve Monako Hükümeti'ndeki bakanlar yaptılar. Monako Yat Kulübü'nün yeni binasının mimari tasarımını, Dünyaca ünlü İngiliz mimar Lord Norman Foster yaptı. Yeni binası ile kulüp bir kez daha yatçılık dünyasının başkenti olduğunu göstermek istiyor.

Dünya'nın En Saygın Yat Kulübü - Monaco Yacht Club

Çok etkileyici özellikleri ve eğlence olanakları ile yeni Monaco Yacht Club, yeniden modellenen Monako Limanı'nın merkezinde tamamen yeşil ve çevre dostu büyük bina olarak yer alıyor. Yenilenebilir enerjiyle çalışan fotovoltaik hücreler ile bütünleşen termal paneller, deniz suyu soğutma sistemleriyle güneşin ve deniz kenarında konumlanmanın avantajlarını kullanıyor. Binanın mimarisi, kulübün ev sahipliği yaptığı Dünya'nın saygın yelken yarışlarını çağrıştıracak şekilde büyük bir yatı andırıyor. Her katında güverteyi andıran büyük balkonlarından da, Monako’nun ev sahipliği yaptığı
Formula 1 Grand Prix yarışlarını izlemek için, saygın üyelerine benzersiz bir imkan sunuyor.

Dünya'nın En Saygın Yat Kulübü - Monaco Yacht Club

Kulüp limana girildiğinde Kraliyet Sarayı’nın altında camlı bir avlu olarak algılanıyor. İkinci güverte olarak anılan binanın birinci katında bir kulüp odası, bar, restoran ve yüzme havuzu tamamen YCM üyelerine ayrılmış durumda. Bu avlunun üst katında çift katlı yüksekliğe sahip hacimde ise, üst düzey görevlilerin ofisleri ve bir dizi konuk odaları bulunmaktadır.

Dünya'nın En Saygın Yat Kulübü - Monaco Yacht Club Dünya'nın En Saygın Yat Kulübü - Monaco Yacht Club

En üst katta ise pek çok farklı amaçlar için kullanılabilecek etkinlik alanları yer almaktadır. Üst güverte keyfinin dekorunu yat limanındaki yelkenlilerin direkleri, rengarenk yelkenler ve dünyanın en lüks motoryatları süslemektedir.

Dünya'nın En Saygın Yat Kulübü - Monaco Yacht Club

Binanın yapımında Monako'lu Mimar Alexandre Giraldi ile birlikte çalışılmış ve yapılan işlerin denetimi Monako Bayındırlık Bakanlığı tarafından yürütülmüş. Hem estetik olarak hoş hem de bir sanat eseri olarak tanımlanabilecek yeni Monako Yat Kulüp binası, HQE (Haute Qualité Image) standartlara uygun inşa edilmiştir.

Dünya'nın En Saygın Yat Kulübü - Monaco Yacht Club

Binanın mimarı Lord Foster yaptığı açıklamada;  “Yapı küçük bir şehir görünümünde, içinde okullar, parklar, ofisler, restoranlar, iç mekanda oluşturulan sokak benzeri geçişler ile bir hiyerarşi içinde resmi ve özel kurumları, sosyal ve işlevsel boyutları göz önüne alınarak planlandı.
Yapı Monako’nun yoğun yapısal mimarisi içinde bir uzantı olmakla ve yat kulübünün geleneksel yapısı doğrultusunda çağdaş mimarisi ile, Monako’nun Dünya'daki saygın göstergesi niteliğinde bir pırlanta olarak yerini alacaktır. Monako’daki her çocuk farklı seviyelerde yelkenciliğe ait bilgileri ilk olarak bu binada alacaktır. Bunun sonucunda da yat kulübü toplumla daha bütünleşik olacaktır. Doğrusal olarak toplumun kültürel ve kentsel gelişimine katkı da bulunacağız.” dedi.

Dünya'nın En Saygın Yat Kulübü - Monaco Yacht Club

Veliaht Prens Albert II’de kulübün açılışında benzer açıklamalar yapmıştı; “Bu kulüp bizim ülkemizde, Port Hercule olarak bilinen limanımızda ve prensliğimizde önemli bir faz oluşturacaktır. Amacımız ülkemizin gelecekte de refahının denizlerde sürdürülmesidir. Monako’nun yatçılık dünyasındaki saygın yerinin bir başka refah göstergesi de bu mimari şaheser olacaktır. ”
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder