Satılık Tekneler

Dünyanın En Pahalı Yat Haberi Balon mu?
02.06.2015 Dünyanın En Pahalı Yat Haberi Balon mu?
Dünyanın en pahalı yat haberi doğru mu, yoksa büyük bir palavradan başka bir şey değil mi? Geçen haftanın sonunda dünyanın en saygın yayın kuruluşları da dahil “Dünyanın En Pahalı Yatı” haberini yaptılar.

Anlamadığım, 4Yacht neden Giga yat projesi haberlerini peş peşe veriyor, ama sonra onları imal etmiyor. Hatta üretimine bile başlanmıyor. Geçen yılın Ekim ayında açıklanan Triple Deuce 222 metre olacaktı. Şimdi de, Double Century, 200 metre üstü bir Giga yat olacakmış. Hepsi de çok yaratıcı isimlere sahipler.

Dünyanın-En-Pahalı-Yat-Haberi-Balon-mu?

Uzun yıllardır pazarlama konusunda piyasada neyin nasıl yapıldığını ve neler olup bittiğini artık önceden tahmin edebiliyoruz. 4yacht bunu neden mi yapıyor? Böyle bir haber bülteni gönderdiğinizde, konunun çok fazla detayını bilmeyen özellikle “büyük” olarak tanımlanan yayın kuruluşları, haberin üstüne atlıyorlar ve firma olarak inanılmaz bir medya geri dönüşü alıyorsunuz. Medya geri dönüşü değeri, tüm dünyadaki yayınları düşündüğünüzde milyon dolarları bulabilir.

Peki bu haberin yat ve denizcilik endüstrisine katkısı oluyor mu? Basın ne yapıyor, hemen fiyatı büyük puntolar ile öne çıkartıyor, “770 milyon $” yazı ile yediyüz yetmiş milyon dolar... Bunu duyan normal bir insan çılgına dönmez mi? Tüm yat sahiplerini aynı kategoriye yani inanılmaz zengin kefesine koymaz mı? Yani tüm yat sahipleri bir anda hak etmedikleri bir durum ile karşı karşıya bırakılıyor. Bir günlük haber için yapılan büyük bir beyin yıkama operasyonu. Sonuçta böyle balon haberlerin, sektöre ve denizci yaşama bir katkısı yok aksine zararı var.

Dünyanın-En-Pahalı-Yat-Haberi-Balon-mu?-1

Bir de konuya sektörel açıdan bakalım, bu haber doğru olabilir mi? Bu boyuttaki bir Giga yat projesi bittikten sonra satılmaz. Bir Giga yat alacak kişi kendi arzusuna göre projelendirilmesini isteyecektir. Projesinin de çarşaf çarşaf yayınlanmasını kesinlikle istemeyecektir. Bitmiş bir proje üzerinden alım yapmayı aklına bile getirmez. Yani, denizi ve denizciliği birazcık bilenler yanlış bir pazarlama taktiğinin kullanıldığını, kandırmaca haberi hemen anlamışlardır. Hadi şunu da soralım, aklı başında olan ve denizciliği biraz bilen birisi, bir tasarımcıya gidip bana “Double Century” gibi bir tasarım yap der mi?

Sözde Giga yatın planlarına baktığınızda da su çizgisinin alt bölümünün, tasarım aşamasında nasıl uydurulduğunu görebilirsiniz. Bilgisayarla tasarım, 3 boyutlu çizim, renklendirme ve animasyon günümüzde çok kolaylaştı. Her aklına esen veya pazarlama için bu yolu seçenler fazlasıyla olabilir. Bundan sonra, yakında karşınızda diyenler çok olacaktır.

Bu kadar yazının özeti, biz basın mensupları için gelen her haber ile ilgili pazarlama tuzaklarına düşmemek için azıcık ders çalışmamız gerektiğidir. 

Bir de dip not.. Queen Elizabeth 2 veya QE2 uzunluğu 294 metre, yolcu kapasitesi 2.092 ve mürettebatı ise 1.040 kişi. Bu bir kişiye ait olacağı söylenen yatın ne kadar hayal ürünü olduğunun bir başka değerlendirme kriteri.

Emre  GülerYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder