Satılık Tekneler

Dünya'nın En Eski Yatı ''El Primero''
14.05.2015 Dünya'nın En Eski Yatı ''El Primero''
120 ft. uzunluğundaki lüks yat El Primero'nun, inşa edildiğinde Grover Cleveland’ın ABD Başkanı olduğu düşünüldüğünde, oldukça etkileyici.

Dünya'nın En Eski Yatı ''El Primero''

Çelik gövdeli lüks buharlı yat, San Francisco'da 1893 yılında inşa edildi ve Chester Thorne tarafından 1906 yılında Tacoma’ya getirildi. Chester Thorne El Primero'yu, Sidney Allen Perkins’e 1911 yılında pokerde kaybetti. Amerikan Deniz Kuvvetleri, ikinci dünya savaşı sırasında El Primero'yu devriye botu olarak kullandı. 1947 yılında El Primero sahibine geri iade edildi. 1950’li yıllarda iki tane buharlı lüks yat çalışmaktaydı, El Primero ve Aquilo.

Perkins, 1955 yılında öldü. El Primero'nun bir sonraki sahibi, dünyanın halen çalışmakta olan en eski yatına 225 HP gücündeki ikiz Detroit 671 dizel motorları ekleyerek, toplam 250 HP güce ulaşmasını sağladı. Yatın sahibi Christian Lee Lint, El Primero’nun maksimum hızının 14,5 knota eriştiğini söyledi. 

Dünya'nın En Eski Yatı ''El Primero''-1

Çelik plakaların El Primero lüks yatında doğru olarak bağlandığını, sabitlendiğini ve 2000 yılında da yeniden elden geçirildiğini söyledi.

Christian Lee Lint, El Primero'yu 2010 yılında Blaine, Washington’da satın aldı. Port of Blaine, El Primero lüks yatını nerede ise yok etmek üzereydi. El Primero'nın bir önceki sahibi Ken Hayman, lüks yata 2000 – 2010 yılları arasında 30.000 dolar harcadı. 2010 yılında da artık vazgeçmek üzereydi. İşte tam bu sırada Christian Lee Lint ortaya çıktı.

Dünya'nın En Eski Yatı ''El Primero''-2

Richard Hildahl ve Stan Selden yönetimindeki Tacoma Tarih Kurumu, El Primero'nun kurtarılması için kol kanat gerdiler. Tacoma Tarih Kurumunun direktörü Bill Baarsma, El Primero'nun yeniden denizlere kazandırılması için büyük çaba sarf etti.

Tacoma kentindeki bazı aileler, El Primero'nun “yüzer müze” olması konusunda isteklerde bulundular. Lüks yatın onarımı ve ekspertizi için yardımlarda bulundular. Christian Lee Lint lüks yat ile ilgili olarak, El Primero’nun Sahil Güvenlik tarafından incelenmesinin tamamlandığını, sigortasının yapıldığını ve 12 konuğunu ağırlamak için hazır olduğunu söyledi.
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.