Satılık Tekneler

Dünyanın En Büyük 10 Gemisi
24.01.2013

Her yıl daha büyük gemiler inşa edildiğinden en uzun gemilerin listesi de yıldan yıla değişkenlik gösteriyor. Eski gemiler söküm tersanelerine gönderilirken listeye her yıl yenileri ekleniyor ve deniz taşımacılığı sektörü günden güne daha büyük ve donanımlı gemilere kavuşuyor.

Aşağıda 2012 yılı itibariyle dünyanın en büyük gemilerinin detaylı bir listesi bulunuyor. Bu liste sadece uzunluk göz önünde bulundurularak hazırlanmış.

  1. E Sınıfı Konteyner Gemileri

Dünyanın En Büyük 10 Gemisi

Deniz taşımacılığı devi Moller-Maersk’e ait olan E Sınıfı konteyner gemileri 400 metrelik boyları ve 60 metrelik genişlikleri ile 2012 yılında da dünyanın en büyük gemileri olma ünvanını koruyorlar. Maersk taşıma kapasiteleri 15.000 TEU (20 foot ünite) olan bu gemilerden sekiz adetlik bir filoya sahip. E Sınıfı serisinin en büyüğü Emma Maersk adını taşıyor. Maersk’in 2013’te suya indireceği Triple-E serisi E Sınıfı serisinden dünyanın en büyük gemileri olma ünvanını devralacak.

  1. Marco Polo

Dünyanın En Büyük 10 Gemisi

10.000 TEU kapasitesi ile Marco Polo Konteyner gemisi 2012 yılında dünyanın ikinci en büyük gemisi ünvanına sahip. Geminin boyu 396 metre, eni ise 54 metre. Fransız deniz taşıma firması CMA CGM tarafından işletilen gemi Güney Kore’de Daewoo tersanesi tarafından inşa edilmiş.

  1. ESO Asia ve Africa

Dünyanın En Büyük 10 Gemisi

TI Asia ve TI Africa olarak da bilinen bu tanker gemileri listenin üçüncü sırasında yer alıyorlar. Bu gemiler 380 metre uzunluğa ve 440.000 ton yük kapasitesine sahip ve TI Sınıfı süper tankerler arasında yer alıyorlar.

  1. TI Europe ve TI Oceania

Dünyanın En Büyük 10 Gemisi

10 yıla yakın zaman önce inşa edilen bu gemilerin orijinal isimleri Hellespont Fairfax ve Hellespont Tara idi. TI Sınıfı tankerler arasında yer alan bu gemilerin boyları 380 metre ve 69.000 ton deplasmana sahipler.

  1. Valemax

Dünyanın En Büyük 10 Gemisi

Maden cevheri taşımacılığında kullanılan bu gemiler önümüzdeki yıl tamamı hizmete girecek olan 35 gemilik bir filo oluşturuyorlar ve adlarını ait oldukları firmadan alıyorlar. Teknik olarak Chinamax kategorisinde yer alan Valemax filosuna ait gemiler 360 metre uzunluğa, 60 metre ene ve 15 knot’a ulaşan seyir süratine sahip.

  1. Allure of the Seas

Dünyanın En Büyük 10 Gemisi

Oasis of the Seas yolcu gemisinin kardeşi olan Allure of the Seas 2010 yılında inşa edilmiş. Dünyanın en büyük gemileri arasında altıncı sıraya giren gemi 362 metre boya sahip.

  1. Oasis of the Seas

Dünyanın En Büyük 10 Gemisi

Royal Caribbean cruise firmasına ait olan dünyaca ünlü yolcu gemisi Oasis of the Seas 360 metre boyu, 50 metre eni ve 70 metreyi aşan yüksekliği ile listenin yedinci sırasında yer alıyor. Gemi 9 metre su kesimine ve 22 knot seyir süratine sahip.

  1. Queen Mary 2

Dünyanın En Büyük 10 Gemisi

Dünyanın en büyük cruise şirketlerinden Carnival’e ait olan gemi 2003 yılında inşa edilmiş. Queen Mary 345 metre boya, 41 metre ene ve 30 knot seyir süratine sahip.

  1. Berge Stahl

Dünyanın En Büyük 10 Gemisi

Güney Kore’de Hyundai tersanesi tarafından inşa edilen ve Norveçli taşımacılık şirketi Bergesen’e ait olan kuru yük gemisi Berge Stahl 343 metre boyu ve 64 metre eniyle listeye dokuzuncu sıradan giriyor.

  1. USS Enterprise

Dünyanın En Büyük 10 Gemisi

Listedeki tek askeri gemi olan uçak gemisi USS Enterprise 342 metre uzunluğunda ve 40 metre eninde. Gemi 33 knot’un üzerinde seyir süratine sahip.


Yatvitrini.com/marineinsight.comYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Data pager
123
Sayfadaki kayıt adedi
PageSizeComboBox
select
Toplam sayfa adedi: 3

titanik

ben bunlardan birerdene alacamda nereye başvurmamlazım acil satılık olan varmı

knock nevis unutulmuş 459 m.....

cok guzel

YEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.