Satılık Tekneler

Dünya Offshore Şampiyonası İlk Ayağı Tamamlandı
02.07.2015 Dünya Offshore Şampiyonası İlk Ayağı Tamamlandı
Dünya Offshore Şampiyonası'nın 3A, 3B ve 3C sınıflarında düzenlenen ilk üç yarışı, İsveç’in Oskarshamn kentinde Çarşamba günü tamamlandı.

Dünya-Offshore-Şampiyonası

3 sınıfın aynı zamanda ve bir arada olduğu, Dünya Şampiyonasının düzenlenmesi bir ilk. Bu şampiyona için İskandinav ülkeleri, İsveç, Norveç ve Finlandiya haricinde İngiltere, Belçika ve Fransa’dan 68 pilot yarışlara katılıyor. Dünyanın kendi sınıflarında elit sporcuları, bu önemli şampiyona için bir araya gelmiş durumda. Hafta sonunun en önemli şampiyonası Class 3C sınıfı. Bu sınıfta, kapalı kokpitli, zaman zaman 90 mil üzerine çıkan katamaran tekneler yarışıyorlar. 

Dünya-Offshore-Şampiyonası-1

Ekipler farklı uzunluktaki parkurlarda yarışıyorlar. Bugün için belirlenen parkurda, Class 3C yarışçıları 73 deniz mili, Class 3A ve Class 3B ekipleri ise 52 deniz mili uzunluğundaki parkurda birbirleri ile amansız bir mücadeleye girdiler. İsveç’in güney doğusunda yer alan Oskarshamn’ın, muz şeklinde bir liman girişi ile açık denizinde yer alan pek çok adası, ekipler için zor bir parkur oluşturuyor. Parkurun bazı yerlerinde keskin dönüşler, bazı yerlerinde dar geçişler bulunuyordu. İlk gün düzenlenen yarışlarda bir kaza olmasına rağmen, neyse ki hiç kimse yara almadı.

Dünya-Offshore-Şampiyonası-2

Dünya Offshore Şampiyonası'na İsveç’ten katılan Mikael Bengtsson ve Marie Bengtsson ikilisi, Class 3C sınıfının ilk gün yapılan yarışını birinci sırada tamamladılar. Dünya şampiyonası yarışında, iki İsveç bir Fin ekibin girdikleri zirve mücadelesi görülmeye değerdi. Yarışın başında, ilk turda liderliğe yükselen ağabey – kız kardeş İsveçli ekip, ikinci turda liderliği Norveç’te yarışa katılan Stihl teknesine kaptırdı. Jan Trygve Braaten ve Andre Knutsen ikilisi 73 mil uzunluğunda, 11 tur süren yarışın son turuna kadar rakiplerini arkalarında tutmayı başardılar. Yarışın son milinde, liman girişinde benzin depolarının hava yapması nedeniyle duraksadıklarında, peşlerindeki üç rakibi kendilerini geçti. Dünya şampiyonluğu için iddialı olan ekip, Cuma ve Cumartesi günkü yarışlardan alacağı puanlar ile zirveyi zorlayacaktır.

Mikael-Bengtsson-Marie-Bengtsson

Günün ikinci olan ismi ise, 2014 Dünya Offshore Class 3C Şampiyonu Fin pilotlar, Marcus Johnson ve Jussi Myllymäki. Yarışın ilk turunu üçüncü sırada tamamlayan, geçen yılın dünya şampiyonu ikinci turda beşinci sıraya geriledikten sonra yeniden yükselişe geçti. Günü ikinci olarak, çok önemli puanlar kazanarak kapatmayı başardı. Podyumun üçüncü basamağında yer alan ise, yarışın tamamında dördüncü sırada yer alan İsveçli Martin Löfström ve Oskar Magnusson ikilisi idi. Norveçli ekibin yaşadığı benzin sorunu sonrasında, bir anda kendilerini podyumda buldular. Bu sonuçlardan sonra hafta sonundaki yarışlar daha çekici ve zorlu hale geldi.

Dünya-Offshore-Şampiyonası-3

Günün bir diğer güzel kapışması, Dünya Offshore Class 3B şampiyonasında yaşandı. Bu yarışı İsveçli pilotlar domine ettiler. Yarışa lider olarak başlayan kızlar ekibi, yarışın üçüncü turunda bir navigasyon hatası yapınca gerilere düştü. İsveçli bayan pilotlar Veronica Olderin ve Christina Coleman, kaybettikleri zamanı geri kazanmak için kalan turlarda tüm rakiplerini geride bırakmayı başarmaya çalıştılar ancak ilk üç içinde büyük çekişme son tura kadar devam etti. XCAT dünya şampiyonasında da yarışan Veronica Olderin, Class 3B yarışının üçüncülük podyumuna çıktı. Dünya Offshore Şampiyonası Class 3B sınıfında birincilik podyumuna, İsveçli Fredrik Groth Fyrö ve Hanna Thorén ikilisi çıkarken, ikincilik podyumunda bir başka İsveçli ekip Sebastian Groth ve Peter Groth yer aldılar.

Günün bir başka zorlu kapışması Class 3A sınıfında oldu. Birinciliği İsveçli ekip William Söderlind ile Marcus Grönvall kazanırken, onları iki İngiliz ekip izledi.

Dünya Offshore Şampiyonası yarışları, Cuma ve Cumartesi yapılacak olan yarışlar ile devam edecek. Dünya Şampiyonları, Cumartesi günü yapılacak olan podyum töreninde madalyalarını boyunlarına takacaklar.

Place Boat Driver Navigator Nationality
1 C-60 Mikael Bengtsson Marie Bengtsson Sweden
2 C-101 Marcus Johnsson Jussi Myllymäki Finland
3 C-49 Martin Löfström Oskar Magnusson Sweden

Place Boat Driver Navigator Nationality
1 B-86 Fredrik Groth Fyrö Hanna Thorén Sweden
2 B-45 Sebastian Groth Peter Groth Sweden
3 B-87 Veronica Olderin Kristina Coleman Sweden

Place Boat Driver Navigator Nationality
1 A-68 William Söderlind Marcus Grönvall Sweden
2 A-26 Jack Bobin Jamie White Great Brittain
3 A-91 Jacques Vermeulen Pierre Vermeulen Great Brittain
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder