Satılık Tekneler

Dongfeng’de 945 mil kala önemli hasar
22.01.2015 Dongfeng’de 945 mil kala önemli hasar

VOR 2014-2015’in 3. offshore ayağında, lider Dongfeng Race Team önemli bir hasarla karşı karşıya kaldı. J1 olarak adlandırılan ve taşınan yelken, envanterinde kritik bir yeri olan cenovanın ‘tack-line’ ı hasar gördü. Saniyeler içinde baş istralyada yüklü bir şekilde yukarıya giden 132 metrekarelik yelken, güçlükle kontrol altına alındı. El birliğiyle daha küçük, yani daha yavaş J2 kodlu yelkeni basan ekip, hasar gören yelkeni indirdi ve tamir edebilmek için incelemeye ve çalışma altına aldı.

Dongfeng’de 945 mil kala önemli hasar

Olayın olması, en yakın rakibine 40 deniz mili mesafeyle lider giden Dongfeng’i zorlamanın ötesinde, finişe hala 945 deniz mili kaldığını hatırlattı. Bruno Dubois, ‘Teknede problemler yaşamaktan nefret ediyorum ancak bu
olay bizi, önümüzde galibiyet için daha çok uzun mesafe olduğunu hatırlatarak yeniden uyandırmış oldu.’ dedi.

Dongfeng’de 945 mil kala önemli hasar

Volvo Ocean 65 tekneleri 3 adet ön yelken (cenova) taşımaktadırlar. J1, J2 ve J3 kodlu yelkenler rüzgar üstü seyir için sırasıyla büyükten küçüğe alanlara, dolayısıyla farklı havalarda kullanılma amacına hizmet ediyorlar. Bunlardan birinin eksilmesi önemli dezavantajlara yol açıyor. J1 kodlu yelken direkt olarak baş istralyaya bağlanarak basılıyor. Diğer J2 ve J3’ün ise ayrı furling sistemleri üzerilerine entegre şekilde basılıyor.

Dongfeng’de 945 mil kala önemli hasar

VOR 2014-2015’in 3. offshore ayağı 19 günden fazladır devam ediyor. Dongfeng Race Team liderliğini 40 deniz mili mesafeyle sürdürüyor. Abu Dhabi Ocean Racing ikinci, Team Alvimedica üçüncü sırada. Sanya’daki finiş hattına 900 milden fazla mesafe var.


http://www.volvooceanrace.com/YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.