Satılık Tekneler

Donald Trump’ın Yatları
14.11.2016 Donald Trump’ın Yatları Donald Trump, sürpriz bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak seçilerek tüm dünyayı şaşırttı. Amerikalı milyarder Başkanın yatçılık endüstrisi ile ilgisi 1980’li yıllara dayanıyor. O yıllarda önce dünyanın en büyük yatlarından birisini, sonra da bir tersane satın almıştı.

Donald Trump’ın Yatları

86 metre uzunluğundaki Nabila süperyatı, 1980 yılında Benetti tersanesi tarafından Suudi iş adamı ve silah tüccarı Adnan Kaçıkçı için üretildiğinde, dünyanın en büyük 8. yatıydı. Nabila, 1983 yılında James Bond’un “Never Say Never Again” adlı filminde görünmüştü.

Adnan Kaçıkçı’nın finansal sıkıntıya girdiğinde ise süperyat, Kaçıkçı’nın borçları karşılığında Brunei Sultanı tarafından satın alınmıştı. Brunei Sultanı ise, 1987 yılında yatı 29 milyon dolara Donald Trump’a devretmişti. 1998 yılında Donald Trump yaptığı bir açıklamada, süperyata Kaçıkçı’nın kızının adı olan Nabila ismini almadığından, 1 milyon dolar indirim aldığını söylemişti.

Donald Trump’ın Yatları2

Nabila ismi Trump Princess olarak değiştirildi ve Hollanda’daki Amels tersanesinde bakıma alındı. LA Times gazetesine göre yaklaşık 10 milyon dolar masraf yapıldı. Yatın helikopter pistindeki “H” harfi ise, Trump adından esinlenerek “T” harfi ile değiştirildi.

1989 yılının Haziran ayında Donald Trump, daha büyük megayat sipariş etmeyi düşündüğünü söylemişti. Newsday gazetesinde verdiği röportajda, yeni yatının 400 feetten büyük 500 feete yakın olacağını söylemiş ve yat üreticilerinden kendi projesi için teklifler aldığını ilave etmişti. O yıllarda Amels, 4 İngiliz yatırımcının oluşturduğu grup tarafından satın alındıktan sonra, 128 metre uzunluğundaki Trump Princess II megayatının projesini geliştirmek üzere anlaşma imzalamıştı.

Donald Trump’ın Yatları3

1990 yılının Mayıs ayında ise, Amels tersanesinin tamamının Trump tarafından satın alındığı duyuldu. Hollanda Makkum’da düzenlenen bir basın toplantısında, Trump yatırım imparatorluğunun Genel Müdürü Jeff Walker, bazılarının söylediğinin aksine bir öncekilerin finansal sıkıntıları nedeniyle satıldığını kabul etmedi. Ancak, sonrasında da Trump tarafından sipariş edilen Trump Princess II projesi iptal edildi.

1990 yılının Eylül ayında, satın almadan sadece iki ay sonra Trump, Amels tersanesini Amerikalı iş adamı Peter Kutell’e sattığında, finansal problemler yaşadığı iddia edilmişti. Aynı zamanlarda Trump Princess satılmış ve Trump Princess II süperyatında tüm çalışmalar durdurulmuştu. 1991 yılında yapılan bir açıklamada, Trump Princess'ın Prince Al-Waleed’e 19 milyon dolara satıldığı ve yatın adının Kingdom 5KR olarak değiştirildiği basında yer almıştı.

Donald Trump’ın Yatları4

Trump Princess II projesinin Amels tersanesinin Makkum tesislerinde bulunan gövdesi ise, 2001 yılında tamamen kaldırıldığında projenin sadece ismi kaldı. Hangi inşaat aşamasında bile kaldığı tam olarak bilinmeyen projedeki gövdenin, daha sonra ne olduğu bilinmiyor.


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder