Satılık Tekneler

Denizcilikte Devrim "TPT Karbon Teknoljisi"
20.06.2013

Denizcilikte Devrim

Yelken malzemeleri üretiminde lider olan İsviçreli Createx of Cosso firması tarafından bulunan TPT, (Thin Ply Technology) ilk kez 2007 America's Cup'ta kullanıldı.

America's Cup'tan sonra, North Sails firmasının edindiği bu teknoloji, şuan dünyanın en yüksek performanslı yelken teknolojisi durumunda. North Sails'ın '3Di' olarak adlandırdığı yeni teknolojisi, 2009'un ortalarında teknik ekipleri tarafından geliştirildi, reçine kimyası, bant haline getirme ve bantları birleştirme metodları gibi kapsamlı iyileştirmeler ve başarılı laminat özellikler elde edildi.

Konvensiyonel karbona kıyasla son derece hafif olan TPT, metrekare'de 25 gramlık lif ağırlığına sahip. Çok hafif olması sebebiyle yaprak haline elle getirilmesi mümkün olmayan katlar, bantları otomatik yayan birleştiren ve daha sonra kalıba gönderen bir sistemle oluşturuluyor. Bu sistem sayesinde de, önceki üretimlere kıyasla TPT'nin çok daha üst seviyede şekillenebilmesi sağlanıyor. Tasarımcı, her bir parça bantın ayrı açı alabilmesiyle çok 'etkin' bir şekil oluşturabilme imkanına sahip oluyor.

Denizcilikte Devrim

TPT'nin avantajlarını dört ana alanda belirtmek mümkün:

Optimize edilmiş reçinesi, TPT'nin yapraklarının son derece hafif olmasını sağlıyor. İnce katlar, kalın katlara oranla daha güçlü bir yapıya sahip oluyor ve derbelere, yorulmalara karşı daha dayanıklı oluyor. Daha fazla katlar kullanılması, yelkenin farklı bölgelerinde farklı açıların oluşturulmasına yardımcı olup, mükemmele yakın şeklin bulunmasına olanak sağlıyor. Yine optimize edilebilen kalınlığı, yelkenin desteklenmesi gereken bölgelerde farklı kalınlıklar yaratılarak daha düzgün bir yüzey yaratılabiliyor.

http://www.southernspars.com/

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.