Satılık Tekneler

Denizaltı Taşıyan Katamaran - Thunderbird 2
06.01.2015 Denizaltı Taşıyan Katamaran - Thunderbird 2
Üç kişilik denizaltı taşımak için tasarlanmış, denizde eğlence ve macera amaçlı katamaran motoryat Thunderbird 2 sahibine teslim edildi.

Antalya Serbest Bölgede 2009 yılında faaliyet başlayan BB Yachts tersanesinde üretilen, tasarım ve gemi inşa mühendisliği Brilliant Boats tarafından yapılan, 22 metre uzunluğundaki Thunderbird 2, pırıl pırıl yeşil rengi ve yatın arka kısmındaki denizaltı ile hemen her yerde fark edilecek. 

Denizaltı Taşıyan Katamaran - Thunderbird 2

Gerry Anderson'ın bilim kurgu televizyon dizisi "Thunderbirds" hayranlarının çok iyi anımsayacağı gibi, şovun karakterleri tarafından kullanılan vahşi araçların referans alındığı tasarım fazlasıyla ilgi çekici. Dizideki çok işlevli araçlara benzeyen Thunderbird motoryatta konforlu bir yaşamın yanı sıra, yat sahibinin eğlencesi için pek çok deniz oyuncakları taşıyabilecek şekilde tasarlandı. 1.000 metre derinliğe kadar inebilecek üç kişilik kapasitesi olan Triton denizaltının adı ise Thunderbird 4.

Tasarımı yapan Brilliant Boats firmasından Gemi İnşa Mühendisi Michael Schutte,“Katamaran motoryat 4 misafiri ağırlayabilecek şekilde ve 3 misafirini de denizaltı keyfini yaşatabilecek şekilde tasarlandı. Denizaltında uzun keşif süresini sağlayacak olan tüm destek sistemleri bulunmaktadır.” dedi.

Denizaltı Taşıyan Katamaran - Thunderbird 2

Thunderbird 2 kendi ölçülerine göre epey geniş bir yat. 11 metre genişliğinde, 8,5 ton kapasiteli hidrolik platformu ile denizaltını veya diğer araçları kurtarma olanağına sahip.
Motoryatta denizaltının ihtiyacı olan akü şarj ünitesi ve oksijen depolaması bulunmaktadır. Su kesiminin 1,1 metre olması sayesinde sığ sularda rahatlıkla seyir yapılabilmektedir.
Yatın gövdesinde alüminyum içinde balsa, petek ve Forex kullanılarak, hafif bir gövde edilmesi amaçlandı. Toplam ağırlığı 54 ton olan motoryatın, 7 ton yakıt ve 8 ton ağırlığındaki denizaltı ile birlikte tam yüklü ağırlığı ise 72 ton.

Thunderbird 2 'nin iç tasarımı Miami, Florida’dan Karine Rousseau tarafından yat sahibinin arzusu doğrultusunda şekillendirildi. Master kamara ve konuk kamarası alt güvertede yer alırken, ana salon, çalışma ofisi ve geniş mutfak bölümü ana güverteye konumlandırılmış. Yatın arka kısmında denizaltının ve denize indirme sisteminin bulunmasının yanı sıra, dalış malzemeleri için dolaplar, hava dolum istasyonu ile denize kolayca girebilmek bir yüzme platformu yer alıyor. Ön bölümde ise bir açık alan yemek bölümü, güneşlenme alanı, barbekü ve bar alanı bulunuyor.

Denizaltı Taşıyan Katamaran - Thunderbird 2

Çift 900hp Yanmar 8SY motor ile ve eşleştirilen Hamilton 521 waterjetler motoryatı maksimum 22 knot hıza ulaştırıyor. Uzun menzil hedeflendiğinde, ekonomik seyir hızı 10 knot olarak tanımlanıyor. Thunderbird 2, tam yük ile 1,10 metre derinliğindeki denizlerde 1.200 deniz mili menzile ulaşabiliyor. Thunderbird 2’ye ev sahipliği yapacak Karayip denizlerinde, bu özellikleri kendisine büyük bir avantaj sağlayacak.

Joystick kontrollü, su jeti motorlarıyla düşük hızlarda yüksek manevra kabiliyeti göstermektedir.

Bir müşteri için özel olarak üretilen Thunderbird 2 ticari amaçla da kiralanabilecek. Katamaran motoryatın ikiz kardeşinin de üretimi BB Yacht tersanesinde başladı ve sahibine 12 aydan kısa bir süre içinde yapılacak.
 
http://www.bbyacht.net/

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.