Satılık Tekneler

Deniz yaşamı çevreci otonom su üstü araçları ile koruma altında
26.09.2014 Deniz yaşamı çevreci otonom su üstü araçları ile koruma altında
Promatech koordinatörlüğünde yürütülen proje kapsamında, balinaların ve deniz memelilerinin yaşam alanlarının korunması ve balinaların doğal alanlarından geçen ticari gemilerin başta balinalar olmak üzere deniz memelileri ile çarpışmasının önlenmesi amaçlanıyor. 

Otonom Su Üstü Aracı projesinde Avrupa Birliği’nin 2013 yılında FP 7 Programı altında Denizcilik Teknolojileri alanında araştırma geliştirme projeleri için açtığı MARTEC II Maritime Technologies çağrısına CETEX (Ceteceans Experiences) isimli proje ile başvuran Promatech proje koordinatörü olarak görev yapıyor. MARTEC II çağrısı kapsamında ilk defa bir Türk firması denizcilik alanında AR - GE projesinin desteklenmesi ve koordinatörü olarak projenin yürütülmesini gerçekleştiriyor. 

Deniz yaşamı çevreci otonom su üstü araçları ile koruma altında
Projede geliştirilecek insansız su üstü aracı bölgedeki deniz memelilerinin yerlerinin tespit edilmesini sağlayacak. İnsansız Su Üstü Aracı tüm enerji gereksinimini dalga, akıntı, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacak ve yüzde yüz çevreci doğa dostu bir ürün olacak.Promatech CEO’su Ahmet Bilici tur botları ile yapılan balina izleme turizmine her yıl 120 milyondan fazla katılım olduğunu ve bunun deniz memelilerinin doğal yaşam alanlarına müdahale anlamına geldiğini belirtiyor. Proje, deniz memelilerinin doğal yaşam alanlarında stresin azaltılmasına büyük katkı sağlayacağı gibi balina izleme faaliyetlerinin uzun yıllar sürdürülebilmesinin en önemli bileşenlerinden biri olacak. İnsansız Su Üstü Aracı, deniz memelilerinin yerlerini tespit ve takip edebilme yeteneği ile araştırma süresini minimuma indiriyor ve gözlem süresini en uzun zamana çıkarıyor bu sayede balina izleme tur botlarının yakıt tüketimleri ciddi oranda azalıyor, minimum enerji kullanımı ile en uzun süreli balina izleme turları gerçekleştirilir hale geleceğini belirtiyor. 

2010 yılında kurulan Promatech, denizcilik sektörünün ihtiyacı olan inovasyon ve AR - GE çalışmalarına odaklanmayı hedefleyen bir anlayışla, Türkiye’de denizcilik Teknolojileri alanında bu amaçla kurulan ilk şirket olma özelliğini taşıyor. Kurulduğu günden bu yana yenilikçi, inovasyon ve AR-GE odaklı çalışmalarını yurtiçi ve yurtdışı projelerinde sürdürmeye devam eden Promatech, denizcilik sektörünün teknoloji ihtiyacını karşılıyor. Aynı zamanda enerji verimliliği konusunda çözümler üretiyor, ulusal ve global arenada çevreci projelerin içerisinde yer alıyor. 

Promatech’in Koordinatörü olduğu MARTEC II tarafından çağrısı yapılan bu önemli projede, İspanya’dan Marine Signal firması ve Fransa’dan Sud Toulon-Var Üniversitesi diğer katılımcılar olarak yer alıyor. AB 7. Çerçeve Programı MARTEC II çağrısında Türkiye’den kabul edilen ilk ve tek proje olma özelliğini taşıyor. MARTEC II, 7. Çerçeve Programı altında Avrupa Komisyonu ERA-Net tarafından destekleniyor.

MARTEC II’nin amacı; denizcilik teknolojileri alanındaki ulusal, bölgesel, Avrupa ülkeleri arasındaki araştırma program ve politikalarının geniş bir eşgüdüm - bütünlük içinde yürütülmesini desteklemek , geliştirmek olarak tanımlanıyor. 
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.