Satılık Tekneler

Demir Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler:
01.12.2012

Demir Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler:


Kaloma oranı çoğunlukla çapa halatının ya da zincirinin uzunluğunun demirlenen yerdeki denizin derinliğine oranı olarak tanımlanır.
Bu yanlıştır! Kaloma hesaplanırken denizin dibinden su yüzeyine olan mesafe değil, dipten çapa halatının teknedeki ırgat ya da makaraya ulaştığı noktaya olan mesafe dikkate alınmalıdır. Örneğin 2 metre suda 10 metre kaloma bıraktığınızsa kaloma oranınızın 5:1 olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak teknenizin ırgat ya da çapa makarası sudan 130 cm. yukarıdaysa aslında kaloma oranınız 3:1 olacaktır. 


Demir Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kaloma bırakmak çapanıza binen yükün yatay olmasını sağlamak için gereklidir. Çapaya binen yük ne kadar düşey olursa çapanın kurtulması ve taraması ihtimali daha yüksek olacaktır. Güvenli bir şekilde demir atmak için minimum kaloma oranı 5:1 olmalıdır. Yer müsait olduğunda 7:1 daha güvenli olacaktır. Çapayla halat arasının belli uzunlukta (en az 6 metre tavsiye edilir) zincir ile donatılması yükün yatay olarak etki etmesini kolaylaştıracaktır..

Yatvitrini.comYASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.