Satılık Tekneler

CYG-11 Uçan Tekne
21.04.2015 CYG-11 Uçan Tekne
Uçuyor, yüzüyor ve batmıyor... CYG-11 uçan tekne hepsini yapıyor.. CYG-11 teknesi denizin üstünde belirli yükseklikte, bir hava yastığı üzerinde uçabiliyor.

CYG-11 Uçan Tekne
 
Çin’in Hainan bölgesinde Haikou kenti kıyılarında bu yeni ulaşım aracının iki prototipi test edildi. CYG-11 uçan teknesi, 155 mile hıza ulaşarak 930 mil menzile erişti.

Deniz ile sürtünmeyi ortadan kaldırarak, süper verimli bir ulaşım aracına dönüşen CYG-11 uçan teknesi, kanatlarını kullanarak deniz yüzeyinden 5 metre (16ft.) yükseliyor ve dalgaların üzerinde seyir yapıyor. Bu araç, bir deniz uçağı olmadığı için havacılık kurallarını kullanmayacak. CYG-11 uçan tekne’nin mühendisleri çığır açan bu ulaşım aracının, gelecekte denizlerde de otobanlar oluşturmasını umduklarını ifade ediyorlar.

CYG-11 Uçan Tekne-1

CYG-11 uçan tekne’nin farklı açılardan görüntüsü, farklı ulaşım araçlarını anımsatıyor. Bir deniz uçağı, bir katamaran, bir hoverkraft... Ancak bu araç (su üstünde durma kabiliyeti nedeniyle tekne demek daha doğru olacak), bugüne kadar kullanılan araçlardan çok daha farklı özelliklere sahip. CYG-11 uçan tekne, yeni bir tür ulaşım aracı olarak Çin’de geliştirildi. Bu süper verimli yeni nesil deniz uçağının farklı türlerini geliştirmek için, Çin ve Rusya arasında ortak bir proje içinde hareket edileceğine inanılıyor.

Kanatların, uçağın/teknenin gövdesi üzerinde daha alt konuma monte edilmesi suretiyle oluşturulan hava yastığı etkisi sayesinde, uçağın deniz üstünde belirli bir yükseklikte yüzmesi veya hava üstünde sürtünmeden arındırılmış bir ortamda uçması sağlanmış. Mühendisler, 700 milyon dolar bütçesi olan projenin ilk prototiplerinin testi sonucunda CYG-11 uçan tekne'nin 62 mile ulaştığını; hızının ise 75 mile kadar geliştirilebileceğini, bunun yanı sıra menzilinin de deniz üstünde üç-beş metre yükseklikte, 1.000 milin üstüne çıkartmayı hedeflediklerini açıkladılar. 

CYG-11 Uçan Tekne-2

CYG-11 uçan tekne, aerodinamik ilkesi olarak bilinen “ground effect”  yer etkisini kullanıyor. Yer etkisi, bir hava taşıtının (veya uçabilen canlıların) yere veya başka bir yüzeye yakın uçtuğunda, uçuş karakteristiklerinin değişmesidir. Bu durum genellikle "daha iyi uçabilirlik" olarak tanımlanır. Yer etkisi, en kuvvetli yerden "bir kanat açıklığı" yükseklikteki aralıkta hissedilir ve yere yaklaştıkça etki artar. Yer etkisi, taşımayı artırırken sürüklemeyi azaltır. Yer etkisi altındaki bir taşıt yüksektekine (serbest havadakine) nazaran "daha düşük süratte" veya "daha az itme (thrust) gücü ile aynı süratte" uçabiliyor. Yer etkisi CYG-11 uçan tekne / uçak etrafındaki, yukarı ve aşağı hava akımları (upwash-downwash) ile kanat ucu girdaplarını (wingtip vortices) kısıtlıyor. 

CYG-11 Uçan Tekne-3

Yer etkisi, tüm uçan tekneyi etkilemesine rağmen, en kuvvetli olarak kanatlarda hissediliyor. CYG-11 uçan tekne kanatları üzerindeki toplam tepki, serbest havadaki uçuşa nazaran daha dikey gerçekleşiyor ve indüklenmiş sürükleme azaltıyor. Düz uçuşta sürüklemeyi dengeleyen kuvvet ise itmedir. Yer etkisi nedeniyle toplam sürüklemede azalma meydana geldiği için, CYG-11 uçan tekne daha az itmeye gereksinim duyuyor. Yerden kanadın 1/10'u kadar yükseklikte uçulduğunda indüklenmiş sürükleme %50 civarında azaltılıyor.Yeni tür ulaşım aracı CYG-11 deniz / hava aracı, Hainan Yingge Wing tarafından Ground Effect Craft Manufacturing Company firmasınca, Çinli ve Rus mühendisler tarafından geliştirildi. Testleri yapılan CYG-11 deniz / hava aracı, 2 uçuş görevlisi yanı sıra 10 kişi taşıma kapasitesine sahip. Şirket, yaklaşık 40 kişi kapasiteli modelin proje çalışmalarının tamamlandığını, prototip çalışmalarına devam edildiğini ve daha da büyük modeller 55 ve 120 yolcu kapasiteli modellerin ise geliştirildiğini açıkladı. 

 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder

Sosyal Medya‘da Bizi Takip Edin!

ok

Satış Sözleşmesi | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Site Haritası

© Copyright 2012, Tüm hakları saklıdır.