Satılık Tekneler

Cutty Sark İngiliz Ticaret Gemisi
04.03.2015 Cutty Sark İngiliz Ticaret Gemisi
1869 yılında inşa edilen Cutty Sark, aslen bir İngiliz ticaret gemisi. ‘Tea clipper’ olarak bilinen hızlı bir ticaret yelkenli gemisi Cutty Sark; üç direkli, ahşap ve döneminin gerçekten en hızlı gemilerinden. 

Cutty Sark İngiliz Ticaret Gemisi

İlk olarak çay ticaretinde kullanılan Cutty Sark, Süveyş Kanalı’nın açılıp buhar makineli gemilerin bu yolu hızlıca katedebilir şekilde yaygınlaşmasıyla, Çin rotasından emekli edildi. Bu yolu sadece birkaç yıl kullanabilenCutty Sark, daha sonra Avusturalya’dan yün getirme hizmetine girdi. Bu hizmette Cutty Sark, 10 yıl boyunca dönemin rekor zamanlamalarıyla ticareti sürdürdü. Sonraları buharlı makinelerdeki gelişimler ile Avusturalya yolunu da buharlı gemiler devraldı ve Cutty Sark, Portekiz şirketi Ferreira and Co.’ya satıldı. 

Cutty Sark İngiliz Ticaret Gemisi-1

1895’te gerçekleşen bu satış ile geminin ismi de Ferreira olarak değiştirildi. Gemi, 1922 yılında kaptan Wilfred Dowman tarafından satın alınana kadar kargo taşımacılığı yapmayı sürdürdü. Yıllar sonra kaptan öldü ve Cutty Sark, Thames Nautical Training College’a transfer edildi. 1938’de burada, eğitim gemisi olarak kullanıldı. 1954 yılında ise artık tamamen emekli edilip Greenwich, Londra’da sergilenmek üzere karaya çekildi. 

Cutty Sark İngiliz Ticaret Gemisi-2

Demir çerçeveli ahşap gövdesi ile halen ‘hayatta’ olan 3 kompozit üretim gemiden biri olan Cutty Sark’ın haricindeki diğer gemiler; City of Adelaide ve Ambassador’un iskeleti. 

Cutty Sark, 21 Mayıs 2007’de ve 19 Ekim 2014’te olmak üzere iki kez yangın geçirdi. İlkinden sonra 2012’de restore edilmiş ve tekrardan sergilenmeye başlamıştı. 2014 yılındaki yangın ise küçük bir yangındı ve ufak birkaç hasar haricinde önemli zarar görmedi. 
 


YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber sadece yatvitrini.com’a link verilerek kullanılabilir. Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Yorumlar
 
Görüntülenecek kayıt yoktur.
Yorum Ekle

Yorum ekle

Gönder